Kocaeli Körfez'de 'fabrika için su kesintisi uygulanıyor' iddiası!

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde bir fabrikanın su ihtiyacı için aylardır ku kesintisi yapıldığı iddiası halkın öfkesine yol açıyor.

Kocaeli Körfez'de 'fabrika için su kesintisi uygulanıyor' iddiası!

Manifesto /KOCAELİ

Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı Mimar Sinan Mahallesi’nde yaşayan halk haftanın en az bir gününü susuz geçiriyor. Kesintinin nedeniyle ilgili dile getirilen bir iddia ise büyük tepki çekiyor.

İddiaya göre, ilçede bulunan bir fabrikanın cihazlarını soğutma işi için kendi suyu yetersiz gelmesi sebebiyle, mahallelinin kullandığı su kesilerek fabrikaya yönlendiriliyor. Susuzluk nedeniyle temizlik ihtiyacını gideremeyen mahalleli “Neden sadece ve sıkça Mimar Sinan Mahallesi? İlgililerden yanıt ve çözüm önerisi bekliyoruz” diyerek tepkilerini dile getiriyor.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Arzu Şöhretli Yiğit ise iddianın doğru olmadığını ve arkasında yerel seçim sonrası muhtarlığı kaybedenlerin olduğunu öne sürdü.

Kendisinin İSU (Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi) yetkilileriyle görüştüğünü belirten Muhtar Şöhretli Yiğit, kesintilere bölgedeki altyapının yenilenmemiş olmasından kaynaklı olarak ağır tonajlı araçların etkisiyle zedelenen su borularının neden olduğunu söyledi.

Susuzluğun nedeni mahalleliye göre fabrika için kesintiye gidilmesi, muhtara göre ise “altyapı eksikliği”… Aylardır devam ettiği belirtilen kesintilerin kesin nedeni “belirsizliğini” koruyor. Ancak uzun yıllardır AKP belediyeciliğiyle yönetilen kentte bunca zamandır yetkililerin bir açıklama yapmaması, en temel ihtiyaçlardan biri olan sudan mahrum kalan halkta hem soru işaretlerini hem de tepkileri büyütmeye devam ediyor.