Koç ve Sabancı kasaları yine doldurdu

AKP dönemiyle birlikte tarihlerinin en büyük zenginliklerine ulaşan iki büyük sermaye grubu, 2019'un ilk çeyreğinde de kârlılıklarını korudu.

Koç ve Sabancı kasaları yine doldurdu

Türkiye’nin en büyük iki sermaye grubu Koç ve Sabancı, ekonomik kriz koşullarının devam ettiği 2019 yılının ilk çeyreğinde de kasalarını doldurdu.

Buna göre, 2019’un ilk çeyrek finansal sonuçlarını paylaşan gruplardan Sabancı Holding’in konsolide ana ortaklık net kârı, 2019 yılının ilk üç ayında 1 milyar 57 milyon TL olarak gerçekleşti. Böylece grubun geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 15 artış gösterdi.

Koç Holding ise 2019 yılının ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 34.3 milyar TL gelir elde ederken, 779 milyon TL ana ortaklık payı net dönem kârı açıkladı. Koç grubu 2018 yılının ilk çeyreğinde ise konsolide bazda toplam 24,6 milyar TL gelir elde etmişti.

AÇIKLAMALARDA ORTAK VURGU ‘ZORLU KOŞULLAR’

Sabancı Holding Üst Yöneticisi Mehmet Göçmen, Sabancı Holding’in bu yılın ilk çeyreğinin finansal sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “zorlu ekonomik koşullara rağmen, stratejik ve dengeli portföyleri ve güçlü kurumsal yönetim anlayışları sayesinde başarılı finansal sonuçlar elde ettiklerini” belirtti.

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu da “ilk çeyrekteki zorlu koşullara rağmen faaliyetlerini başarıyla sürdürdükleri”ni belirterek, “disiplinli yönetim anlayışı, dengeli portföy ve güçlü bilanço ile başarılı finansal sonuçlara ulaştıklarını, kısa vadeli dalgalanmaları en iyi şekilde yönetirken, diğer yandan uzun vadeli hedefler doğrultusunda teknolojiye, inovasyona ve insan kaynağına yatırıma devam ettiklerini” bildirdi.