Kılıçdaroğlu'ndan patronlara: Hiçbirinizin can ve mal güvenliği yok

CHP lideri, patronlara seslendiği konuşmasında "Hiçbirinizin ve hiçbirimizin Türkiye’de can ve mal güvenliği yoktur. Nokta. " dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan patronlara: Hiçbirinizin can ve mal güvenliği yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda bir araya geldiği patronlara seslendi.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin yaşadığı en temel sorun liyakat sisteminin çökmesidir. Devlette liyakati yok ettiğiniz zaman adalet diye bir kavram kalmaz.” diyen Kılıçdaroğlu, eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın büyükelçi yapılmasını örnek vererek “Hayatında tek bir makale yazmamış kişiyi büyükelçi tayin ettiniz. Bunu yaparsanız dünyadaki saygınlığınız ne olur? Ben bunu söylediğimde “Kılıçdaroğlu muhalefet yapıyor” diyorlar. Ben bunu söylemeyecek miyim arkadaşlar? Liyakati yok ederseniz her şeyi darmadağın edersiniz.” dedi.

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında “Siyasi iktidar ‘Ben bunu yargılamak istiyorum’ derse, sizin avukatınız bile sizin neden tutuklandığınızı bilemez. Yabancı sermaye neden Türkiye’ye gelsin? Neden ben ve sizler siyasi iktidar tarafından tehdit ediliyorsunuz? Devleti yöneten böyle bir şey olabilir mi? Hukuk can ve mal güvenliğinin garanti altına alındığı kurallar bütünüdür. Benim can ve mal güvenliğim yoksa yabancı sermaye neden gelsin? Hiçbirinizin ve hiçbirimizin Türkiye’de can ve mal güvenliği yoktur. Nokta. ” diye konuştu.

KAYYIM TEPKİSİ: HANİ DEMOKRASİ VARDI?

HDP’li belediyelere kayyım kararlarına da tepki gösteren CHP lideri, “Demokrasi benim gibi düşünmeyenler için de geçerli bir kavramdır. Onun da hukuku vardır. Seçimler yapıldı. Savcılığa gittiler, YSK’da 8 hakim imza bastı ‘aday olabilir’ diye. Seçildi, 1 gün sonra vali, bakanlığa yazı yazdı ‘görevden alın’ diye. Hani demokrasi vardı? Doğru değil. Milletin iradesini gasp edemezsiniz. Aynı şekilde büyükşehir belediye başkanları görevden alındı. (Gökçek-Topbaş) Onu da eleştirdik. Neden istifaya zorluyorsun?” dedi.

Ekonomi konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, “Merkez Bankası dünyanın her tarafında bağımsızdır. MB’ye ekonomik talimat verirsin. Kullanacağı araçlara siyasi organ müdahale etmez. Ama hedef verir. Tutmazsa görevden alırsınız. Merkez Bankası’nın verdiği kararlara siyasi iktidar müdahale etmez. Siz müdahale ederseniz dünyada bir itibarınız olmaz. Bunlardan vazgeçilmeli. Faiz ödemek için borç alır noktaya geldi Türkiye. Her bir saatte Türkiye Cumhuriyeti’nin ödediği faiz 2 milyon dolardır. Saat başına 2 milyon dolar faiz ödeyen bir ülkenin ekonomik krizden kurtulabilir mi?” ifadelerini kullandı.