Kılıçdaroğlu'ndan EYT açıklaması

Kılıçdaroğlu, 31 Mart yerel seçimleri için bulunduğu Batman ziyaretinde EYT’lilere seslenerek, CHP’nin konuya dair 'aile sigortası' ismini verdikleri projeyi de açıkladı.

Kılıçdaroğlu'ndan EYT açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Batman’da yaptığı konuşmasında Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili açıklamalarda da bulundu.

Kılıçdaroğlu, 31 Mart yerel seçimleri için bulunduğu Batman ziyaretinde EYT’lilere seslenerek, CHP’nin konuya dair ‘aile sigortası’ ismini verdikleri projeyi de açıkladı.

Kılıçdaroğlu, “EYT’liler beni dinlesinler. Aile yardımları sigortası şu: Emeklilik yaşı 65, patron geldi 55 yaşında dedi ki işine son veriyorum. Kıdem tazminatı aldı. 1 yıl da işsizlik sigortası aldı. Geriye kaldı emeklilik için 9 yıl, gidiyor iş verene diyorlar ki sen yaşlısın… Gidiyor devlete beni emekli et diyor, devlet diyor ki sen daha gençsin 9 yılın daha var. Nasıl geçinecek bu insan ailesine nasıl bakacak? O zaman aile yardımları sigortası devreye giriyor. Emekliliğine kadar bir ailenin aç kalmaması lazım yoksul kalmaması lazım.

Hem demokrasinizi geliştireceksiniz, hem katma değeri yüksek ürünler üreteceksiniz, güçlü bir sosyal devlet olacaksınız. Bunlar olmadığı takdirde Türkiye güçlü bir devlet olamaz. Bu söylediklerimde eksiklik olabilir ama yanlış tek bir harf bile yok. Birlikte yaşayacaksak bu dönüşümleri tamamlamak zorundayız” diye konuştu.