Kılıçdaroğlu'ndan 'ABD tipi başkanlık' çağrısı: En güzeli orada var, oturalım konuşalım...

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "En güzel başkanlık sistemi Amerika’da var. Oturalım konuşalım." dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan 'ABD tipi başkanlık' çağrısı: En güzeli orada var, oturalım konuşalım...

16 Nisan 2017’de yapılan referandumla kabul edilen ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin CHP’den sistemin ‘ABD tipi’ örnek alınacak şekilde revize edilmesinin tartışılması çağrısı geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’ye verdiği demeçte, CHP’nin sistemle ilgili tutumuna ilişkin “Bizim istediğimiz demokrasi. Amerika’da başkanlık sistemi var değil mi? En güzel başkanlık sistemi Amerika’da var. Oturalım konuşalım… Oradaki başkan büyükelçi bile tayin edemiyor. Onu da tartışalım. Devasa kurumlar var orada. O kurumların benzeri Türkiye’de de olmalı. Merkez Bankası’na müdahale etmeyecekseniz, Gelir İdaresi Başkanı’na ‘Şu benim rakibim bunun hesaplarını denetleyin, vergi açısından öbür rakibi değil onu koruyun’ derseniz bu olmaz.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Selvi’nin “Siz ABD’deki sistemi tartışılır buluyorsunuz o zaman…” demesi üzerine de “Biz parti olarak demokratik parlamenter sistemden yanayız ama diyorlar ki bu sistemi tartışalım, elbette tartışılabilir. Biz tartışmadan çekinmeyiz. Artısına eksisine bakarız, otururuz konuşuruz. Bir rejim kolay oluşmaz. Amerika’nın kendi yapısı vardır. Bizde ise neredeyse Tanzimat’tan bu yana süregelen bir sistemimiz var. Dolayısıyla bu sistemin aksaklıklarını düzeltmemiz gerekirken tersine dünyada hiç örneği olmayan ucube bir sistem geldi. Ve o sistem Türkiye’yi perişan etti.” ifadelerini kullandı.

“TARTIŞMAK HEDEFLEMEK ANLAMINA GELMEZ”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak da bugün yaptığı basın toplantısında, Kılıçdaroğlu’nun ABD tipi başkanlık sisteminin tartışılabileceği yönündeki açıklamasını şu sözlerle yorumladı:

“Genel Başkanımızın altını çizerek söylediği konu şu. Başkanlık konuşulacaksa güçler ayrılığının en ileri noktada olduğu ABD başkanlık sistemini konuşalım. Türkiye en çağdaş, demokratik parlamenter sisteme layık bir ülkedir.

Bizim hedefimiz Türkiye’ye yepyeni bir sistemi getirmektir. Ülkelerin genleri vardır. ABD sisteminin genlerinde başkanlık sistemi vardır. Türk sisteminde ise parlamenter sistem vardır. Parlamenter sistemi en gelişmiş ülke sistemine taşımak nihai hedefimizdir. Tartışmak demek onu hedefliyoruz demek değildir.”