Kılıçdaroğlu: Yeni ekonomi programını IMF hazırlattı

Kılıçdaroğlu, "Yeni program bir IMF programıdır. IMF geldi eski programlar yürümeyince yenisini yaptırdılar." dedi.

Kılıçdaroğlu: Yeni ekonomi programını IMF hazırlattı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’in açılışının ardından partisinin ilk grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuşmasının başında hafta sonu İstanbul’da gerçekleştirilen CHP’nin öncülük ettiği Uluslararası Suriye Konferansı’na değinen Kılıçdaroğlu, bölgedeki çözümün Şam ile diyalog içerisinden geçtiğini söyledi.

“BATAKLIĞA SAPLANMIŞ DURUMDALAR”

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Ankara ile Şam arasındaki yolun barışa giden en kestirme yol olduğunu ifade ettik.. Suriye’de kan akıyor en büyük bedeli Türkiye ödüyor. Harcadığımız 40 milyar dolar. Güvenli bölgeyi Süleyman Şah türbesini takip edip süreci koruyabilseydiniz bugün Suriye sorunu olmazdı. Öngörülemez politika Türkiye’yi bu hale getirdi. Kendi toprağından türbe kaçıranlar kendini kahraman ilan ediyor. Benim ağırıma gidiyor. Türkiye Ortadoğu’da bir bataklığa saplanmış durumdadır. Türkiye’yi bu bataklıktan çekip çıkarmalıyız”

“DEPREM PARASI NEREYE GİTTİ?”

İstanbul’da yaşanan 5.8’lik depreme de değinen CHP lideri “İstanbul’da yaşayıp AK Parti’ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum. 1999’dan sonra İstanbul’da deprem için 36 milyar dolar toplandı. 17 yılda 36 milyar dolar para toplandı. Deprem vergileri nereye harcandı? Nereye gitti bu vergiler? 29 okul dahi depreme dayanıklı hale getirilmemiş.” dedi.

“YENİ YEP IMF PROGRAMI”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı da değinen Kılıçdaroğlu “Neredeyse her ay yeni program açıklanıyor. Damada vermişler bir metin çık şunu anlat diye. Damat ne anlar işsizlikten. Damadın bir eli yağda bir eli balda. Kendisine göre en iyi bilen o. Yeni program bir IMF programıdır. IMF geldi eski programlar yürümeyince yenisini yaptırdılar. IMF ile gizli görüşüyorlar. ” diye konuştu.