Kılıçdaroğlu 'ülkücü kardeşlerine' seslendi: Hangi şeref, hangi onur?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Trump'ın mektubunu ele aldı, MHP yönetimini ülkücülere "şikayet" etti.

Kılıçdaroğlu 'ülkücü kardeşlerine' seslendi: Hangi şeref, hangi onur?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında Türkiye’ye gelen ABD heyetiyle yapılan görüşmeyi gündemine taşıyan Kılıçdaroğlu, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın masada yan yana oturmasını eleştirdi.

ABD Başkanı Trump’ın mektubuna da yer veren Kılıçdaroğlu, “Türkiye tarihinde bizi böyle aşağılayan bir mektup gelmedi. Bu mektubu nasıl hazmettiler? Hangi kozlar var ABD’nin elinde ki bunu yalayıp yuttular?” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“15 TEMMUZ PARALARI NEREDE?”

”Birileri siyaseti köşeyi dönmek için yapıyor biz halka hizmet etmek için yapıyoruz. Şehitlerin gazilerin hakkını son kuruşuna kadar soracağım. Bu benim namus borcumdur. 15 Temmuz’u bayram kabul ederler 15 Temmuz için para topladın nerede bu para? Cevap yok. Bu soruyu sorma. Niye sormayayım? Hangi gerekçe ile sormayacağım? Nerede bu paralar? Kim aldı bu paraları? Nereye harcadınız bu paraları?

Geçen hafta adalet reformu adı altında gelen yasanın birinci bölümü görüşüldü ve kabul edildi. Vicdan sahibi olan herkes adaleti yüreğinin bir köşesinde tutar. Herkesin bir görevi hakkı hukuku vardır. Canlı olan her şeyin doğanın da hakkı hukuku vardır. Yargı bağımsızlığı olmadan bir ülkeye adalet gelmez. Hakimin vicdanı olmadan bir ülkeye adalet gelmez. Hakim talimatı saraydan alırsa o ülkeye adalet gelmez.

“DURUMU İYİ OLANLAR DIŞARIDA”

Eren Erdem 480 gündür içeride. FETÖ’yi destekliyormuş. FETÖ’yü eleştiren kitap yazdı nasıl desteklesin? Akıl var mantık var. Osman Kavala 720 gündür hapis. Bugün baktığınızda hapiste olanlar avukatla aydınlar yazarlar garibanlar var. Durumu iyi olanlar parası olanlar ise dışarıda.

“ERDOĞAN’IN AVUKATI  SAVCI TAYİN EDİYOR”

HSK’ya seslenmek isterim; Erdoğan’ın avukatları ne zamandan beri HSK grubunu etkilemeye başladı savcı tayin etmeye başladı. Siz rahatsız olmuyor musunuz acaba o koltuklarda otururken? Onların taleplerini yerine getiriyorsunuz. Kayyum atayacaksınız seçimi neden yaptınız? Adaletin bu kadar bozulduğu bir yerde ekonomi dikiş tutmaz. Herkesin mal varlığına hemen el konulabilir.

“BU SEÇİMLERİ NEDEN YAPTINIZ? “

Belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyum atanması demokrasiye aykırıdır. Adaletin birinci kurallarından biri de demokrasidir, milletin iradesine saygı duymaktır. Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları bir süre sonra yerlerine kayyum atandı. O zaman bu seçimleri neden yaptınız? Bu adaylar savcılıktan iyi hal kâğıdı aldı, YSK’da sorun çıkmadı, vatandaş çekti. Suçlularsa senin istihbarat örgütün var o zaman suçüstü yap. Kimse de sana bir şey demez. Demokrasiye aykırıdır, hangi partiden olursa olsun. Bizim çizgimiz adalet ve demokrasidir. Adalet bu kadar bozuk olduğu yerde ekonomi dikiş tutmaz.

“3 GENÇTEN BİRİSİ İŞSİZ”

Saray sosyetesi meşhur sosyetedir. Sosyetenin başındaki kişi ‘Her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok’ diyor. Erdoğan söylüyor. Doğrudur ama saray için doğrudur. Saray içindekilerin bir eli yağda bir eli balda. Kendi çocukların için geçerli ama bu fakir fukara için geçerli değil. İşsizlik ağır bir fatura olarak 82 milyonun önünde duruyor. Et tüketimi düştü. Acaba saray sosyetesi bunu biliyor mu? 3 gençten birisi işsiz. İşsiz sayısı 8 milyonu aştı. Bunlara kim iş verecek? Sosyal devlet yok saray devleti var. Çalışanların yüzde 36’sı kayıt dışı. Kendini yakan işsiz var.

“SİGARA HARAMMIŞ, SANANE KARDEŞİM?”

Bir ülke üretmezse Trump’ın tweet’lerine muhatap olur. Tefecilere yuları kaptırdılar. Arabanızda sigara içmeyeceksiniz. Sana ne kardeşim. Alışveriş yaparken naylon poşet verirse para vereceksin. Senin başka derdin yok mu? Şimdi tutturdular sigara haramdır diye. Millet o sigarayı içmese senin bütçedeki açık daha da artacak.

“40 MİLYAR DOLAR YETMEMİŞ”

Bu dış politika Türkiye’ye hayır getirmez dedik. Efendim ‘Suriye’ye demokrasi getirmek için oraya girdik.’ Suudi Arabistan’da demokrasi mi var allaaşkına? Süleyman Şah Türbesi’ni kendi topraklarımızdan kaçırmak zorunda kaldık. Ar damarı olan utanır. Kendi toprağından kaçan adam ne zamandan beri kahraman oldu öğrenmiş değilim. 40 milyar dolar Suriyelilere para harcadık diyor. Beyefendi hala 40 milyar dolar harcadık gerekirse 40 milyar dolar daha harcarız diyor. 82 milyon vatandaş ödeyecek. Yetmedi mi 40 milyar dolar? Harca bakalım. Saray kara delik ha bire para yutuyor. Devletin itibarını da sıfırladılar.

“NASIL HAZMETTİLER?”

Şunu beklerdik, hani çıkıyor ya bazen aslan kesiliyor, çıkıp aslan kesilmesini beklerdik. “Ey Trump, araştırmazsan namertsin” diyecekti. “Araştırmazsan namertsin, ben hesap vereceksem Türkiye’ye hesap veririm” diyecekti. Bunu söylemedi. Bir mektup, bir milleti aşağılayan bir mektup. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir mektup gelmemiştir. Bizi bu kadar aşağılayan bir mektup gelmemiştir. Johnson’ın mektubuna İnönü’nün verdiği cevabı hatırlıyorsunuz.

Allah aşkına, bu mektubu nasıl hazmettiler? Nasıl içlerine sindirdiler? Hangi kozlar var ABD’nin elinde ki bunu yalayıp yuttular? Mal varlığı ile ilgili mi, başka bir şey mi?”

“MHP’NİN HALİNİ GÖRÜYOR MUSUNUZ?”

Özellikle ülkücü kardeşlerime seslenmek isterim. Siz her konuşmanızda Türk milletinin onurundan, haysiyetinden, şerefinden söz edersiniz. MHP’nin düştüğü hali görüyor musunuz? Hangi şeref hangi onur? Türkiye’nin itibarı yerlerde sürünüyor. Ve sizin yöneticileriniz bu hakaretleri yapanlara karşı sessiz duruyorlar. Milliyetçiliği biz yapıyoruz. Devrimciliği de halkçılığı Cumhuriyetçiliği demokrasiyi biz yapıyoruz”