Kılıçdaroğlu Belediye Başkanlanlarına konuştu: Sağcılık yapmıyoruz

İmamoğlu, 15 Temmuz törenlerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “görüşme talebini” hatırlattığını Erdoğan’dan “Arkadaşlarım planlıyorlar” yanıtını aldığını anlattı.

Kılıçdaroğlu Belediye Başkanlanlarına konuştu: Sağcılık yapmıyoruz

Partisinin Belediye Başkanları Çalıştayı’nda eleştirilere yanıt veren CHP lideri Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarına “Bize CHP sağa kayıyor diyorlar. Biz tüm politikalarımızda insani değerleri savunuyoruz. Fakir fukaranın yaşam düzeyini yükseltmek temel politikamız. Bu sağcılık değil. Bu insanlığı savunmak. En solcu davranış budur” diye konuştu.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bu sorulara uzun süredir ‘sağ-sol ayrımı kalmadı’ şeklinde yanıtlar veriyorlardı.

TOPLANTIDAN NOTLAR

Muhtarlarla iyi ilişki kurulmasını isteyen Kılıçdaroğlu’nun “Bir başkan yardımcısını muhtarlarla ilişkiye ayırın. Muhtar birini aradığında birini bulacak. Bugünden itibaren bu sistemi kurun” dediği öğrenildi.

Belediye başkanlarının görev yaptığı yerlerde asla partizanlık yapmaması uyarısında bulunan Kılıçdaroğlu’nun başkanlara bulundukları il ve ilçelerdeki diğer siyasi partilerle de temasta olmalarını istediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun “Belediyenin işine giriyorsa diğer partilerin taleplerini de gerçekleştirin. İyi Parti, Saadet Partisi ve diğer seçmenlerin oylarıyla seçildiniz. Yalnızca CHP’nin oyuyla gelmediniz” değerlendirmesini yaptığı ifade edildi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarına “Makro politika, büyük politika sizin işiniz değil. O bizim işim işiniz” dediği belirtildi. İşsizlik sorununu belediyelerin değil, hükümetin çözmesi gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu’nun “Erdoğan’ın yapamadığı şeyi ben yaparım diye ortaya çıkarsanız güven sorunu olur. Herkes kendi işini yapacak” değerlendirmesini yaptı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın aktardığına göre, Belediye başkanlarının hem siyaset dilinin hem de vatandaşla iletişim kurulurken pozitif bir dil kullanmasını isteyen Kılıçdaroğlu’nun “Suriyeliler konusunda da ılımlı ve pozitif bir dil kullanın” dediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarına “Kapıcılarla kimse ilgilenmiyor. Kapıcılara özel önem verin. Özellikle büyükşehirlerde kapıcılarla ilgili etkinlikler yapın” dediği öğrenildi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarına görev yaptıkları yerlerde bütün okul ve ibadethanelerin temizliğinin yapılması ve sorunlarının çözülmesi talimatını da verdi

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bize CHP sağa kayıyor diyorlar. Biz tüm politikalarımızda insani değerleri savunuyoruz. Fakir fukaranın yaşam düzeyini yükseltmek temel politikamız. Bu sağcılık değil. Bu insanlığı savunmak. En solcu davranış budur” diye konuştu.

‘ERDOĞAN BATI’DAN TALİMAT ALIYOR’

Kılıçdaroğlu, hiçbir CHP’linin Batı’dan emir almadığını belirtirken; “Erdoğan Batı’dan talimat alıyor” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, hiçbir CHP’linin Batı’dan emir almadığını belirterek, “Hiçbir CHP’li genel başkan veya hiçbir CHP’li Batı’nın egemen güçlerinden talimat almamıştır. Asla. Ama Erdoğan’ın talimat aldığını bütün dünya biliyor. Papazın serbest bırakılması talimatını kimden aldı? Trump’tan aldı. Bıraktı mı? Bıraktı. Talimatın yerine getirilmesinden sonra Trump, Erdoğan’a teşekkür etti. Dikkatinizi çekiyorum, yargıya teşekkür etmiyor, doğrudan Erdoğan’a teşekkür ediyor. Bir başka gazeteci vardı, Türkiye’de hapisteydi. Merkel’den talimat geldi. Ertesi gün davası görüldü, tahliye edildi” diye konuştu.

Gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Ana hedefimiz şu: hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir beldeyi inşa etmek.”

“İmamoğlu önemli bir hareketi başlattı. Belediye Meclisi toplantılarını YouTube’da yayımlamaya başlattı. Bu belediyenin aldığı kararların şeffaf olması açısından önemli.”

“Hakan Atilla, Amerika’da boşu boşuna yattı. Yazık günahtı. Ne suçu var Hakan Atilla’nın? Rıza Sarraf’ı niye istemediler? Asıl rüşveti yiyen o, yolsuzluğu yapan o. El üstünde tuttular Rıza Sarraf’ı.”

“AYM’nin kararı doğru bir karar. Normalde oybirliğiyle çıkması lazımdı. Barış Bildirisi’ne imza attı diye akademisyenler üniversitelerden mi atılır? Bu ortaçağ kafası. Bu kararın bir oy farkla alınması demokrasi açısından düşündürücü.”

İMAMOĞLU: TASARRUF SİHİRLİ KELİME

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da, CHP Belediye Başkanları Çalıştayı’nda bazı gazetecilerle bir araya geldi.

İmamoğlu, büyükşehirlerde vatandaşların kendilerine güvendiğini, şimdi muazzam bir hizmet sunmalarının gerektiğini belirterek, “Herkes görevinin farkında” diye konuştuğu yazıldı.

Kampın verimli olduğunu dile getiren İmamoğlu, “Vatandaşların zihninde ‘Belediyede ne olup bitiyor?’ ve ‘Paramız nasıl kullanılıyor?’ gibi sorular var. Bu sorunun kaynağı bizim devraldığımız belediyeler demiyorum, bizim de hatalarımız var. Tümüyle bir şeffaflaşma sürecini bizim yönetmemiz ve ortaya koymamız lazım. Biz ona hazırız. Seferberlik halindeyiz” dedi. SHP’nin 1989 yılında gösterdiği başarı ve sonrasında yaşanan gerilemeye ilişkin bir soruya İmamoğlu, “Ben 89’un olumsuzluklarını savunacak değilim. Ama orada tek başına tümüyle bir belediyecilik fiyaskosu yok. Bence siyasal bir dönem tercihi de var. Tümüyle bir değişim olduğu için baktığınızda Türkiye’nin sürekli gündeminde kaldı. Hatta o kadar gündemde kaldı ki sokakta 20 yaşındaki genç bir politikacı bile; ‘Sen biliyor musun İSKİ’nin halini?’ diye bana propaganda yapıyor. Bu kadar senkronize, koordineli bir ortamda bu kadar hatayı yapacak belediye görmüyorum. Hepimiz işin içindeyiz, hepimiz gözcüyüz. Hepimiz birbirimize karşı denetçiyiz” değerlendirmesini yaptı.

“Tasarruf çok sihirli bir kelime, bu dönem için. Tasarrufun bile çok önemli olduğunu düşünüyorum” ifadesini kullanan İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Vatandaşın ilgisi var. Biz şeffaflaşmaya, katılımcılığa dönük refleksi kuvvetli bir partiyiz. Bu bakımdan yeni nesil bir belediyecilikle çok daha fazla gönüllerin fethedilebileceğini görüyorum. Özellikle genç nesil, hatta çocuklar bile hiç olmadığı kadar belediye nedir, belediye başkanı nedir; bunları biliyorlar. Sloganımız bile çocuklardan, gençlerden çıkıyor. Çocuklar bile işin içerisinde.”

ERDOĞAN’LA GÖRÜŞMEDE ISRARCI

11 büyükşehir belediye başkanı olarak ilk toplantıyı İstanbul’da başlatmak üzere hızlıca işbirliği kararı aldıklarını anlatan İmamoğlu, “gerçek anlamda Türkiye’ye mesaj veren politikalar üretmek” istediklerini söyledi. “Örneğin Türkiye’deki mevcut mülteci sorunuyla ilgili politikamızı açıklayacağız” diyen İmamoğlu, 15 Temmuz törenlerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “görüşme talebini” hatırlattığını Erdoğan’dan “Arkadaşlarım planlıyorlar” yanıtını aldığını anlattı. Görüşme talebine ilişkin olumsuzluk hissetmediğini belirten İmamoğlu, “İstanbul’u konuşmak istiyoruz. Türkiye normalleşsin, kızgın demiri soğutmak diyorsak bunun yöntemi diyalogdan geçer. Çabamız o yönde” dedi.