Kılıçdaroğlu Akşener'le ortak mitingte: Ülkücülüğün, milletçiliğin ne olduğunu bilirim

CHP Genel Başkanı Kemal Kemal Kılıçdaroğlu ile 'İyi Parti' Genel Başkanı Meral Akşener Balıkesir'de ortak mitingte konuşuyor.

Kılıçdaroğlu Akşener'le ortak mitingte: Ülkücülüğün, milletçiliğin ne olduğunu bilirim

CHP Genel Başkanı Kemal Kemal Kılıçdaroğlu ile ‘İyi Parti’ Genel Başkanı Meral Akşener Balıkesir’de ortak miting düzenliyor.

Kılıçdaroğlu,”17 yıl sonra bu milleti soğan kuyruğuna soktular. Bunu vicdanını soracak öyle gideceksin sandığa. Milletin aklıyla dalga geçiyorlar. Bir de varlık kuyruğu dediler. Ülkücülüğün, milletçiliğin ne olduğunu bilirim. Milliyetçilik hiç kimsenin önünde diz çökmemektir. Ben milliyetçi kardeşlerime seslenmek isterim.” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu Balıkesir’de şöyle konuştu:

“Balıkesir, Türkiye coğrafyasının en önemli illerinden biridir. Aslında hep birlikte cennet gibi bir ülkede yaşıyoruz. Dağlarımız, denizlerimiz var, sorunlarımız da var. Bu güzel cennet gibi ülkede sorunlarımız var. Sorunları demokratik yollarla aşacağız. Şikayetlerimizi bir şekilde sandığa götürüp dile getireceğiz. Eğer biz bir Millet İttifakı oluşturuyorsak, ne benim ne de İyi Parti’nin Genel Başkanı’nın özel bir çıkarı yok. Ne için? Bu ülkede herkes huzur içinde yaşasın diye.

Geçmişte AKP’ye oy veren kardeşlerime seslenmek istiyorum. Türkiye’de tek söz sahibi ben olayım dedi, o yetkiyi de verdiniz. Yetmedi, 82 milyondan vergi aldılar, bu da yetmedi. Babalarımızın ve dedelerimizin kurduğu fabrikaları özelleştirdiler. Yetmedi, bir de üstüne 500 milyar da borçlandılar.

AKP’ye oy veren halkımın vicdanına sesleniyorum. 17 yıldır bu memleketin güzel insanlarını getirdiler, soğan kuyruğuna patates kuyruğuna mahkum ettiler. Adına da milletin aklıyla dalga geçiyorlar, varlık kuyruğu dediler. O kuyruk varlık kuyruğu olsa, ben o kuyruğun başında senin olacağını bilmez miyiz?

Ülkücü kardeşlerime de seslenmek istiyorum. Bizim altı okumuzdan biri milliyetçiliktir. Milliyetçilik vatan severliktir, bayrak severliktir, hiç kimsenin önünde diz çökmemektir, Çanakkale geçilmez demektir. Kendi vatan toprağından -Süleyman Şah türbesinden- hem türbeyi kaçıracaksın, hem toprağından kaçacaksın. Hiçbir gerçek milliyetçi, AKP’nin bulunduğu yuvarlağın içine evet oyu basamaz.

Ben bu ülkenin kum tanesini kimseye emanet etmem, gerekirse bu ülke için canımızı malımızı veririz.

113 milyon dolarlık pamuk, 15 milyon dolarlık tütün ithal ettiler. Kim zengin oldu? Yunanistan çiftçisi zengin oldu.

Ülkücü kardeşlerime sesleniyorum. Dünyada bana bir örnek gösterin, dünyada hiçbir devlet yoktur ki, kendi silah fabrikasını yabancı bir orduya peşkeş çeksin. O silah fabrikasını yabancı ordulara satanların bekçiliğini yapanlar, asla ve asla milliyetçi olamazlar.

Erdoğan diyor ki Bay Kemal konuşuyor. E tabi konuşacağım. Bay Kemal olmaz kolay değildir. Bay Kemal olmak için, Trump aradığında papazı hemen bırakmamak gerekir. Bay Kemal olmak için, sabah oğlunu arayıp paraları sıfırlayın dememek lazımdır, kul hakkı yememek lazımdır.

İşine gelince vatan millet sakarya, işine gelince özel çıkarlar.

EYT’yi biliyorum. EYT’lilerin sorunlarını da biliyorum. Sizin sorununuzu çözmek için kanun teklifi verdik ama AKP ve MHP izin vermedi. Erdoğan EHT meselesi gündeme gelince ‘nereden çıktı bunlar?’ dedi. Eğer emeklilikte yaşa takılanlardan biri gidip de AKP’ye oy verirse iki elim yakanızda olur.

Her şeye zam gelecek, şimdi biraz frene bastılar, vatandaştan daha fazla nasıl oy alabiliriz diye.

Son 1 yılda 1 milyon 11 bin kişi işinden oldu. 1 yıldır en az 1 milyon hanede sorun var. Bu ülkede milyonlarca kişi işsiz, bunlara iş bulunması lazım.”

Meral Akşener’in açıklamaları ise şöyle:

Az önceki çocuk torunum. O da çocuklar için mücadele verdiğimizi gördü. Çocuklarınızla, ekmeğinizle tehdit edildiğimizi biliyorum. Bu meydanı şereflendirdiniz.

Hiç düşündünüz mü yerel seçimler neden Erdoğan tarafından savaş edasına çevrildi.

Hanım kızımız diyor ‘kaybedecek, kaybedecek’. Ben uzun yıllar şehit aileleri ve gazilerimize yönelik vakıf yönettim. Kalabalık içinde geldi. Ağlayarak dedi ki Meral Kardeşim, ben terörist değilim, ben terörist değilim, ben terörist değilim.

Sonra Düzce’de pamuk işçisi kararmış yüzü, zayıf, hani Anadolu’nun kara kuvruk evlatlarından birisi ağlayarak geldi dedi ki ben terörist değilim, ben terörist değilim, ben terörist değilim. Sonra Düzce’de bir pazara girdik. AK Parti’ye oy veren 25 yaşlarında geçmen. Soğan patates marul satıyor. Dedi ki Meral abla: Ben terörist değilim. Evime ekmek getirmek için sabahtan akşamın körüne kadar pazarcılık yapıyorum. Ama cumhurbaşkanı terörist diyor. Dedim terörist değilsin.

Bu meydanı şereflendiren kadınıyla yaşlısıyla erkeğiyle evine ekmetk getiren insanlar cumhurbaşkanı size terörist dedi. İyisiniz demek ki o kulağı çekeceksiniz. Manisa’daydık, 11 ilçeyi gezdik. Gördesli Makbule hanımın ilçesinde bir kız çocuğu geldi. Dedi ki, okumak istiyorum, babam işsiz. Nasıl okuyacağım?

Başörtlülü bir kız geldi. Okudum da ne oldu? 82 puanla mulakatta kaybettim. 52 puanla yukarıda tanıdğı olan bir ailenin çocuğu beni geçti. Bu haram lokmadır. Haram lokmayı bir kez yerseniz her şey sizin için mübahtır.

Bugün sizi yönetenler ipe sapa gelmez hakaretlerle milleti bölmeye çalışanlar, 48 bin liralık çay içenler, ismini söyleyemediğim ejder meyvesinden yapılan içeceği içenler. Ayıptır, günahtır.

Milletin adamıydı öyle mi? Aranızdaydı öyle mi? Üstünde 3 tane helikopter. Hangi arabada olduğu belli değil. 3 bin koruma ile geziyor. Hadi oradan be! Nerede milletin adamı?

Milletin hakkını hukukunu çiğneten, milletin gelirini peşkeş çekenleri Kemal Bey anlattı…

Nohutundan samanına her şey ithal ediliyor. Hayvancılığın merkezinde angus etiyle tanıştık. Bilerek yapıyorlar.

Çiftçi çocuğuyum. Tütünü bilen vardır içinizde. O tütün parasıyla 4 evladımızı evlendirdi babam. Bugün mümkün mü? Eziyetini çekerdik ama parasını alırdık. Arpa her toprakta yetişir. Ama Fransaya söz verdiler. İran’dan cücüklü soğanlar geldi. İstanbul’da Ankara’da var. Soğan yetiştiricisini terörist ilan et. Sonra da ‘Ben milletime terörist diyecek kadar enayi değilim de.’. Sen enayi değilsin Allah seni şaşırtıyor. Gayretullah’a dokunuyor.

Bu seçimler yerel seçim. Ben seçilmeyeceğim İsmail Ok seçilecek. Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu seçilecek. Sanki Erdoğan seçilecekmiş gibi. Böyle bir yerel seçim olur mu? Yapmaya çalıştığı milleti dövüştürmek.

Allah rızası için birbirinizle kavga etmeyin.

Beni önce parayla sonra hapisle tehdit etti. En ayıbı da şu. Size Bay Kemal dedi ama bana “şu kadın” dedi. Buyur gel deyince kaçacak deliği yok dedi. TBMM beyefendinin gözünde bir delik. Milletvekilleri de deliğe giren ne oluyorsunuz artık… Bu kadar şirazesi kaymış. O kulağı çekmelisiniz.”