Kesinleşti: Egemen Bağış 'elçi' yapılıyor

17-25 Aralık sürecinde gündeme gelen isimlerden Eski Avrupa Birliği Bakanı AKP'li Egemen Bağış'ın Prag Büyükelçiliği’ne atanması kesinleşti.

Kesinleşti: Egemen Bağış 'elçi' yapılıyor

17-25 Aralık operasyonları sürecinde hakkındaki yolsuzluk iddiaları sonrası bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa eden eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın ‘diplomatlığa terfi’si kesinleşti.

Sözcü’de yer alan habere göre; İran’a ABD ambargosunun delinmesi olayı nedeniyle ABD’de tutuklanan 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının kilit ismi Rıza Sarraf’la ilgili dosyada adı geçen Bağış için Çekya Cumhuriyeti’nden agreman (diplomatik onay) istendi.

Bağış’la ilgili ‘elçilik’ iddiasını daha önce ‘İyi Parti’ Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray dile getirmiş ve şöyle demişti:
“Bir dönem adı oldukça şaibeli meselelere gündeme gelen Egemen Bağış’ın Prag’a Büyükelçi olarak atanması için agreman istendiğini duydum. Ülkemizin layıkıyla temsili ve itibarı açısından pek umut verici değil. Adeta Dışişleri’ni çökertme operasyonu hızla devam ediyor..!”

KAVAKÇI MALEZYA’DA, DİŞLİ HOLLANDA’DA ‘ELÇİ’

Fazilet Partisinden milletvekili seçilen ve yemin törenine türbanla katılıp vatandaşlıktan çıkarılan Merve Kavakçı, Malezya’da Büyükelçi olmuştu. AKP Eskişehir eski milletvekili Murat Mercan ise halen Tokyo’da büyükelçilik yapıyor.

AKP Şanlıurfa eski Milletvekili Abdülkadir Emin Önen Çin Halk Cumhuriyeti’ne Pekin Büyükelçisi olarak atandı. AKP Bursa eski Milletvekili Tülin Erkal Kara 2016’da Makedonya, AKP İzmir eski Milletvekili Zekeriya Akçam ise 2012’de Cakarta Büyükelçisi olmuştu.

Son olarak da kardeşi ‘FETÖ’den tutuklu AKP eski Sakarya milletvekili, Şaban Dişli, Hollanda Lahey Büyükelçiliğine atanMIŞTI.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Basın danışmanı Lütfullah Göktaş ise Vatikan’a Büyükelçi oldu. Aile ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın kız kardeşi Ayşe Sayan da halen Kuveyt’e Büyükelçilik görevi yürütüyor.