Kazdağları’ndaki büyük miting 'milli birlik ve bütünlük' gerekçesiyle iptal edildi

12 Ekim'de yapılması planlanan miting, “Şimdi milli birlik ve bütünlük oluşturmak gerekmektedir” denilerek iptal edildi.

Kazdağları’ndaki büyük miting'milli birlik ve bütünlük' gerekçesiyle iptal edildi

Kazdağları’nda Kanadalı maden tekeli Alamos Gold’un yapmaya devam ettiği doğa tahribatının durdurulması amacıyla gerçekleştirilen eylemler doğrultusunda önümüzdeki cumartesi günü büyük miting yapılması kararlaştırılmıştı.

Ancak sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu platformda yer alan “Su ve Vicdan Komisyonu”, 12 Ekim 2019’da yapılması planlanan mitingin iptal edildiğini açıkladı.

Kararın, tüm bileşenlerin ortak aklına dayanılarak alındığının belirtildiği açıklamada, “Ülkemizin Suriye topraklarında askeri bir harekat başlatması nedeniyle milli birlik ve bütünlük oluşturmak gerekliliği ve içinde bulunulan hassasiyet göz önüne alındı. Marmara Belediyeler Birliği ve Çanakkale Belediye Başkanı’nın görüşmesi sonucunda iptal edilmesinin uygun olacağı değerlendirildi ve iptali yönünde karar alındı” denildi.

Açıklamada ayrıca “İnsani ve vicdani olarak almış olduğumuz miting erteleme kararı, ruhsatın yenilenmesi ve madencilik faaliyetlerinin devam etmesi için bir gerekçe oluşturmamalıdır. Kirazlı Balaban’da sürdürülen madencilik faaliyetlerine derhal son verilmeli, maden ruhsatı yenilenmemelidir” diye de eklendi.

Açıklamada, “Su ve Vicdan Mitingi”nin ileri bir tarihte yapılacağı da belirtildi.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this