Kayyım, çocuk istismarcısını işe almış

Van’ın İpekyolu ilçesinde 9 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismardan tutuklanan E.B.’nin kayyum döneminde İpekyolu Belediyesi’nde işe alındığı ortaya çıktı. Olay sonrası E.B.’nin belediye ile olan ilişiğini kesen Belediye eşbaşkanları, davanın takipçisi olacaklarını duyurdu.

Kayyım, çocuk istismarcısını işe almış

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde işlettiği markette 26 Temmuz günü alışveriş yapmaya gelen 9 yaşındaki E.L. adlı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunması üzerine tutuklanan evli ve 4 çocuk babası E.B.’nin, İpekyolu Belediyesi çalışanı olduğu ortaya çıktı. İpekyolu Belediye Eşbaşkanları Şehsade Kurt ve Azim Yacan, yaptıkları yazılı açıklamada, kayyım tarafından Aralık 2016 tarihinde işe alınıp, “çocuğa cinsel istismar” suçundan tutuklanan E.B. isimli şahsın belediyeleri ile olan ilişiğinin kesildiğini duyurdu.

Eşbaşkanlar tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bilindiği üzere, İpekyolu ilçemize bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde 26 Temmuz 2019 Cuma günü 9 yaşındaki çocuk, mahallede bulunan bir markete alışveriş yapmaya gittiği sırada E.B isimli şahsın cinsel saldırısına maruz kalmıştır.

“BELEDİYEMİZLE TÜM İLİŞİĞİ KESİLMİŞTİR”

Çocukların cinsel ve fiziksel istismarına dair gün yüzüne çıkan her olayın, sadece kınama açıklamaları ile geçiştirilemeyecek kadar önemli olduğuna inanıyoruz. Çocuklara yönelik her türlü istismarın önüne geçilmesi adına somut olarak atılan her adımın destekçisi ve takipçisi olduğumuzu önemle belirtiyoruz. Çocuklara dönük her türlü istismarın önlenmesinin bir devlet politikası olarak benimsenmesi ve toplumsal nedenler ile istismara zemin sunan tüm etkenlerin ortadan kaldırılması için toplumsal reflekslerin yaygınlaşması gerektiği düşüncesindeyiz. İlkesel olarak çocuğun beyanının esas alınması gerektiğine dair yaklaşımımız gereği, hakkında çürümüş zihniyetin tezahürü olan eylemi gerçekleştirdiği iddiası olan kişi ve kişilerle çalışmayı asla sürdürmeyeceğimizi belirtiyor; belediye yönetiminde olmadığımız 8 Aralık 2016 tarihinde işe başlamış olan E.B.’nin işine son verilerek, belediyemizle tüm ilişiği kesilmiştir.

“VERİLECEK CEZADA İNDİRİME GİDİLMEMELİ”

Söz konusu olaya dair yargılamanın da çocuğun beyanın esas alınarak yapılması ve verilecek cezalarda indirimlere gidilmeden ve yine cezasızlık halinin ortaya çıkmasına engel olarak yargılamanın adil bir biçimde yapılarak sonuçlarının kısa sürede kamuoyu ile paylaşılmasını bekliyor, kurum olarak davanın takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.”