Kayseri merkezli 11 ilde operasyon: 15 kişi gözaltına alındı

Kayseri merkezli 11 ilde Fethullah Gülen cemaatinin TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 31 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Kayseri merkezli 11 ilde operasyon: 15 kişi gözaltına alındı

Kayseri merkezli 11 ilde Fethullah Gülen cemaatine yönelik soruşturma kapsamında 31 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Şüphelilerde 15’i gözaltına alınırken, 16’sını arama çalışmaları sürüyor.

Kayseri Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri, ‘FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) askeri mahrem yapılanmasının deşifresine yönelik çalışma başlattı. Bu kapsamda Kayseri’de bakkal ve büfe olarak faaliyet gösteren iş yerlerinde kontörlü olarak kullanıldığı anlaşılan sabit hatlardan 57 askeri personelin ardışık olarak arandıkları, aramaların TSK mensuplarından sorumlu ‘mahrem imamlar’ tarafından yapıldığı belirlendi.

57 şüpheli hakkında, ‘Silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçundan soruşturma başlatıldı. 57 şüpheliden 26’sı hakkında daha önceden FETÖ soruşturmaları kapsamında işlem yapıldığı belirlenirken, diğer 31 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Kayseri merkezli Ankara, İstanbul, Balıkesir, Gaziantep, Manisa, Tunceli, Erzincan, Şırnak, Muş ve Van’da 21’si muvazzaf, 7’si ilgili Kanun Hükmünde Kararname ile askeri okuldan ilişkisi kesilen ve 3’ü emekli ve ihraç olmak üzere toplam 31 şüpheliye yönelik operasyon düzenlendi.

Operasyonda, 15 kişi gözaltına alınırken, 16 kişinin ise yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğü öğrenildi.