Kati Piri: Sırada Ankara ve İstanbul belediye başkanları mı var?

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, AKP'nin yeniden kayyım kararı için "Sırada ne var? Ankara ve İstanbul belediye başkanlarını görevden almak mı?” diye sordu.

Kati Piri: Sırada Ankara ve İstanbul belediye başkanları mı var?

İçişleri Bakanlığınca Diyarbakır, Van, Mardin Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyım atanmasına Avrupa Birliği’nden de tepkiler gelmeye başladı.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, sosyal medya hesabından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kayyım atamasını eleştiren mesajını paylaştı ve İstanbul Belediye Başkanı, Diyarbakır, Mardin, Van’da Kürt belediye başkanlarının görevden alınmasını eleştirdi.

Piri, “Bence Türkiye’de demokratik olarak seçilmiş tüm belediye başkanları söylemeye cesaret edemese bile aynı şekilde düşünüyor. Diyarbakir, Mardin ve Van Belediye Başkanları seçildikten beş ay sonra terörle ilişkileri var iddiasıyla yine görevden alınıyor. Halkların tercihine sıfır saygı. Sırada ne var? Ankara ve İstanbul belediye başkanlarını görevden almak mı?” ifadelerini kullandı.