Karpuz tarlada kaldı: Üretici zarar etti, tüketici yüksek fiyattan aldı

Adana Milletvekili Ayhan Barut “Üretici zarar ederken tüketiciler ise yüksek fiyattan karpuz almak zorunda kalıyor” ifadeleriyle durumu özetledi.

Karpuz tarlada kaldı: Üretici zarar etti, tüketici yüksek fiyattan aldı

Yaz aylarının meyvesi karpuzda bu yıl kriz yaşanıyor. Adana’daki tarlalarda karpuzun kilosu 10 kuruşa düştü. Üretici de maliyetini kurtarmadığı için hasat yapmadı. CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut “Üretici zarar ederken tüketiciler ise yüksek fiyattan karpuz almak zorunda kalıyor” ifadeleriyle durumu özetledi.

Karpuz üretiminin önemli merkezi Adana’da kriz yaşanıyor. CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, karpuzun tarlada kaldığını ve üreticinin hasat yapmadığını açıkladı. Adana’da tarlaları dolaşan Barut, “Karpuz tarlada kilogramı 10 kuruşa kadar düştüğü için ne yazık ki üreticiler, karpuzu hasat etmeden tarlayı terk edip, traktörlerle tarlalarını sürüyor. Tarlada kilosu 10 kuruş ama büyükşehirlerdeki marketlerde 1 liranın üzerinde satılıyor. Üretici zarar ederken tüketiciler ise yüksek fiyattan karpuz almak zorunda kalıyor” dedi.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, tarımda planlı üretime geçilmesi, üretim ve üreticinin mutlaka desteklenmesi gerektiğini ifade eden Barut, “Hem üreticinin hem tüketicinin mutlu olacağı ve birlikte kazanacağı bir sistem için, tarımsal faaliyetlerin ve çiftçilerin mutlak suretle desteklenmesi gerekiyor” dedi ve şunları söyledi:

“Yurt dışındaki üretilen ürünlere ve diğer ülkelerin çiftçilerine değil, kendi çiftçimize ve tarımımıza destek verilmeli. Çok acıdır ki, sıcağın altında yüksek girdilerle üretilen karpuz maalesef tarlada kaldı, hasat dahi yapılmadı. Tarımsal üretimin ve çiftçilerin desteklenmesini isterken, ulusal bir tarım politikası belirlenmesini, tarımsal üretim planı yapılmasını, mağduriyeti önleyecek adımlar atılmalı.”