Kandilli'den kritik açıklama: Enerji birikiyor, sona yaklaşıyoruz...

"Bir sona yaklaşıyoruz. Alınan önlemlerin bir an önce tamamlanması gerekiyor. Ne zaman olacağını bilemiyoruz maalesef ama o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim"

Kandilli'den kritik açıklama: Enerji birikiyor, sona yaklaşıyoruz...

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, dün İstanbul’da gerçekleşen 5.8 büyüklüğündeki depremle ilgili olarak açıklama yaptı.

Depremlerin daha çok doğu segmentte olduğunu gördüklerini belirten Özener, “Şu ana kadar iki yüzün üzerinde deprem kaydettik. 4,4 artçı deprem ana fayın hemen üzerinde oldu. Yedi gün 24 saat görev yapan Kandilli Rasathanesi depremleri izliyor. Depremlerin nerelere hareket ettiğini de takip ediyor” dedi.

“ENERJİ BİRİKİYOR VE ÇIKACAK”

Deprem gerçeğinin sürekli akıllarda tutulması gerektiğine dikkat çeken Özener, “Bilemediğimiz tek şey depremin zamanı. Özellikle Marmara için de bir çok bilim insanı 1999 depreminin ardından bir sonraki depremin Marmara’da gerçekleşeceği. Depremin kaç büyüklüğünde olacağı ve ne zaman olacağı veya olmayacağı konusu halk önünde tartışılmamalı. Enerji birikiyor ve çıkacak. Bir sona doğru yaklaşıyoruz ama ne zaman olacağını bilmemiz mümkün değil. Şu saatte olacak şu gün olacak gibi konuları vatandaşlarımız gündeminden çıkarıp deprem bilincinde yaşaması gerekiyor. Git gide o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim ama zaman vermemiz mümkün değil.” dedi.