Kamuda ve yargıda 'Cuma'da buradaydım' dönemi

Kamuda görev yapan üst düzey bürokratların Cuma namazlarına gittiklerinin anlaşılması için başta Saray'daki Millet Camii olmak üzere bakanlıklardaki mescitlerde kimliklerini bilerek düşürdükleri öğrenildi.

Kamuda ve yargıda 'Cuma'da buradaydım' dönemi

Habertürk yazarı Yasemin Güneri’nin kaleme aldığı “Mescit ve camilerde kurum kartı unutma furyası…” başlıklı yazısı, AKP’li yıllarla birlikte kamudaki dinci tahakkümün ve dini kimlikleri kullanarak yaranma çabasının nasıl bir noktaya geldiğine ilişkin vahim durumu gözler önüne serdi.

TBMM, Dışişleri, İçişleri ve Yargıtay’da görev yapanlardan duyduklarını aktardığını belirten Güneri’nin yazısına göre, cuma namazları için Saray’daki Millet Camii’ne gelen bürokratlar, yüksek hakimler ve yargıçlar, kimliklerini burada düşürüyor veya bilerek unutuyor. Sadece Saray’da değil bakanlıkların mescitlerinde de karşılaşıldığı belirtilen bu olayda amacın “mescide ve Cuma namazına gidildiğinin kayıt altına alınması” olduğu belirtiliyor.

İşte Güneri’nin yazısında o bölüm:

“Yargıtay, Dışişleri, İçişleri ve TBMM’de görev yapanlardan son zamanlarda duyduğum ilginç bir olay var… Millet Camii’ne giden kamu personeli üst düzey veya alt düzey bürokratlar şark kurnazlığı yapma yoluna başvuruyormuş.

Özellikle Cuma namazlarında gidilen Millet Camii’nde kurum kimliklerini bilerek unutan bürokratlar, Külliye İdaresi tarafından aranıyor. Kurum kimliklerinin Millet Camii’nde bulunduğu bildiriliyor. Kimliğini bilerek düşüren kişiler de durumu yeni fark etmiş gibi Külliye’nin yolunu tutuyor. Tutanakla kendilerine kaybettikleri (bilerek düşürdükleri) kimlikleri teslim ediliyor.

Bürokratların, hakimlerin veya Yüksek yargıçların bunu yapmaktaki amaçları ne bilinmiyor. Ancak, bu olay sadece Millet Camii’nde yaşanmıyormuş. Özellikle bakanlıkların mescitlerinde sıkça yaşanan bir olaymış. Mescide namaz kılmaya gidenlerin bazıları, bilerek kimliğini mescitte unutuyormuş. Daha sonra bulunan kimlik Personel İşleri Müdürlüğü’ne teslim ediliyor. Personel Müdürlüğü de kimlik sahibini arayarak, ‘Mescitte düşürmüşsünüz’ diyerek kimliğini teslim ediyor. Bu yola başvuranların amacının mescide ve Cuma namazına gittiğinin kayıt altına alınmasıymış.”