'Kahrolsun Amerika' demek 'Kahrolsun Trump, Bolton, Pompeo' demektir

Hamaney, "Paris sokaklarındaki göstericilere saldırıyorlar. Bazılarını kör ediyorlar. Sonra küstah bir şekilde insan haklarından söz ediyorlar. Ne bugün ne geçmişte ne de tarihlerinde insan haklarını tanımadılar. Bunlara güvenilmez, saygı da duyulmaz" ifadelerini kullandı.

'Kahrolsun Amerika' demek 'Kahrolsun Trump, Bolton, Pompeo' demektir

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran’ın ABD halkı ile bir sorunu olmadığını vurgularken,”‘Kahrolsun Amerika’ demek ‘Kahrolsun ABD liderleri’ yani ‘Kahrolsun Trump, John Bolton ve Pompeo’ demektir” dedi.

Hamaney, ABD yönetiminin kötülük ve şiddetin sembolü olduğunu ve Avrupa’ya güvenilmemesi gerektiğini de söyledi.

Başkent Tahran’da Hava Kuvvetleri Komutanlarını kabulünde İran devlet televizyonuna konuşan Hamaney, ABD’nin geçmişten bugüne dünyadaki savaşların ve krizlerin sorumlusu olduğunu ifade ederek, “ABD, kötülük ve şiddetin sembolü olmuştur. Sonra ‘Kahrolsun Amerika’ dediğimiz için eleştiriyorlar” ifadelerini kullandı.

Hamaney, İran’ın ABD halkı ile bir sorunu olmadığını da belirterek, ” ‘Kahrolsun Amerika’ demek ‘Kahrolsun ABD liderleri’ yani ‘Kahrolsun (Donald) Trump, John Bolton ve (Mike) Pompeo’ demektir” dedi.

Avrupa’nın İran’la nükleer anlaşmayı korumak için sunduğu önerileri de değerlendiren Hamaney, “Avrupalılarla ilişki kurmayalım demiyorum fakat güvenden bahsediyorum. Benim tavsiyem, ABD gibi onlara da güvenmesinler. Yetkililerimize nükleer müzakereler sırasında ABD’nin sözlerine ve imzalarına güvenilmemesi gerektiğini söyledim. Sonuç olarak, ABD ile müzakereye oturan yetkililer şimdi çıkıp ‘ABD güvenilmez’ diyor.” diye konuştu.

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak başlayan eylemlere değinen Hamaney, “Paris sokaklarındaki göstericilere saldırıyorlar. Bazılarını kör ediyorlar. Sonra küstah bir şekilde insan haklarından söz ediyorlar. Ne bugün ne geçmişte ne de tarihlerinde insan haklarını tanımadılar. Bunlara güvenilmez, saygı da duyulmaz” ifadelerini kullandı.