‘Kadın üniversitesi’ için YÖK’e talimat!

Erdoğan'ın talimatı sonrası YÖK, Türkiye’nin ilk ‘kadın üniversitesi’ için adımı attı.

‘Kadın üniversitesi’ için YÖK’e talimat!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın G20 Zirvesi için gittiği Japonya’da gördüğü ve ‘imrendiği’ ‘kadın üniversitesi’ için harekete geçildi. Erdoğan’ın talimatı sonrası YÖK, Türkiye’nin ilk ‘kadın üniversitesi’ için adımı attı.

Erdoğan’a, 28-29 Haziran’da Osaka’da düzenlenen G20 Zirvesi için Japonya’ya yaptığı ziyaret sırasında Mukogawa Kadın Üniversitesi’nde fahri doktora unvanı verilmişti. Erdoğan, burada yapılan törendeki konuşmasında, “Kadın üniversitelerini incelemek suretiyle ülkemde de bunun adımını atacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan bu konuda YÖK’e talimat verdi ve adım atıldı.

Star Gazetesi’nin haberine göre, Japonya dönüşü uçaktaki değerlendirmeleri sırasında da kadın üniversitesinin kendisini etkilediğini anlatan Erdoğan, yurda döner dönmez talimatı verdi. Japonya’dan döndükten sonra katıldığı ilk programda “G20 Zirvesi’nde Japonya’daydık. Japonya’da 800 üniversitesi var. Bunlardan 80 tanesi kadın üniversitesi. Yani sadece kızlardan oluşuyor. 80 üniversitenin bu şekilde olması kreşten itibaren ilk orta lise ve ardından üniversite olmak üzere çok farklı bir yapıyı Japonya’da oluşturmuş durumdalar. Bütün bunlarla beraber bu alanda atılan adımın bizler için önem arz ettiğini şu anda YÖK Başkanı’na hatırlatıyorum. Çalışmanı buna göre yap” diyerek ilk talimatı kamuoyu önünde vermişti.

Erdoğan’ın Japonya seyahati ve sonrasında sırasında dikkat çektiği ‘kadın üniversitesi’ için adım atılması için YÖK’ün çalışmayı başlattığı belirtildi. Erdoğan, milletvekilleriyle kahvaltısı sırasında, Japonya’da gördüğü manzaradan etkilendiğini söyleyerek, YÖK’ün bu konuda çalışma başlatacağını ve bir üniversitenin de harekete geçeceğini söyledi. Erdoğan’ın talimatıyla YÖK’ün yapacağı çalışmada hangi üniversitelerin bünyesinde söz konusu uygulamanın başlatılabileceği araştırılacak. Örnek olarak bir üniversitenin başlatıp, daha sonra diğer üniversitelerde de yaygınlaştırılmasının söz konusu olabileceği belirtiliyor.