Kaddafi ve Çavuşesku fotoğrafları ile Maduro'yu tehdit eden ABD'li Senatör'e bir tepki de Rusya'dan

Venezuela ‘muhalefet’ine açıktan destek verdiği bilinen Cumhuriyetçilerin Florida Senatörü Marco Rubio, sosyal medya hesaplarından yaptığı imalı Kaddafi ve Çavuşesku fotoğraflarının yer aldığı paylaşımlarla açıkça Venezuela hükümetini tehdit etti.

Kaddafi ve Çavuşesku fotoğrafları ile Maduro'yu tehdit eden ABD'li Senatör'e bir tepki de Rusya'dan

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rus Dışişleri Bakanlığı’nın kullandığı kurumsal bir sosyal medya hesabından, Kaddafi ve Çavuşesku’nun iktidarlarına son verildiği fotoğrafları paylaşarak Maduro’yu açıkça tehdit eden Amerikalı Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio’ya yanıt geldi.

Venezuela ‘muhalefet’ine açıktan destek verdiği bilinen Cumhuriyetçilerin Florida Senatörü Marco Rubio, sosyal medya hesaplarından yaptığı imalı ‘fotoğraflı’ paylaşımlarla açıkça Venezuela hükümetini tehdit etmiş ve bu hadsizlik sosyal medya kullancılarının da tepkisini  çekmişti.

Amerikalı Senatör Rubio, 24 Şubat günü, ilk olarak Libya’nin eski lideri Muammer Kaddafi’nin iktidar olduğu dönemden bir fotoğrafı ile ‘Arap Baharı’ sonrasında linç edildiği kanlı fotoğrafını paylaştı.

Sosyal medya kullancılarından gelen tepkilere aldırış etmeyen Rubio, bu paylaşımından birkaç saat sonra da 1989’da kanlı bir darbe ile devrilen Romanya Komünist Partisi Genel Sekreteri, 1974’ten itibaren Romanya Devlet Başkanı olan Nikolay Çavuşesku’nun liderlik dönemine ait bir parti konuşmasının fotoğrafı ile beraber, darbeci çetelerin ellerini arkadan bağlayarak eşi Elena ile birlikte kurşuna dizmeye götürülürken fotoğrafını paylaştı. (ya da öyle zannetti, zira fotoğraf “Çavuşeskuların Son Günleri” isimli bir belgeselden alınmış kare idi)

Rubio’nun işaret ettiği kesit ise darbeci çetelerin Çavuşesku’nun eşi ile birlikte kurşuna dizildiği şu anlardan başkası değildi:

Çetelerce devredilen bir liderin, o dönemde fazlaca yankı uyandıran bir darbenin yeniden hatırlatılması ve buradan Venezuela meşru hükümetine ve Devlet Başkanı Maduro’ya açıktan mesaj verilmesi tepki çekti.

Yakın Doğu Haber Ajansı’ndan Hazal Yalın’ın çevirisine göre, Cumhuriyetçilerden gelen bu açık tehdide bir tepki de Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova’dan geldi. Bakanlığın sosyal medya hesabından paylaşılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Birkaç gün önce Amerikalı senatör Marco Rubio, sosyal medya hesabında, “Maduro’yu bekleyen ne?” şeklindeki bir ilüstrasyonda, Romanya Komünist Partisi Genel Sekreteri, 1974’ten itibaren de Romanya devlet başkanı Nikolay Çavuşesku’nun fotoğrafını yayınladı.

Sayın Rubio’nun, Senato’nun küçük işletmelerle ilgili komitesinin başkanı olduğunu da hatırlatayım. Kendisi, The Time dergisinin görüşüne göre 2012 yılında dünyadaki en etkili yüz kişi arasına girmişti. Bunu, ABD’yi ve dünyayı ne tür insanların yönettikleri anlaşılsın diye söylüyorum.

Şimdi esas meseleye gelelim. Mesele şu ki, senatör Rubio, “tecrübe ve statü”süne rağmen, fikir yürüttüğü konu hakkında hiçbir bilgiye sahip değil. Ama aslında bu da hiç şaşırtıcı değil, çünkü Amerikalı siyasetçiler, hatta bürokratlar, sorumlu oldukları şeyler hakkında pek bir şey bilmiyorlar. Ama Amerikalı senatör kafasını bir yerlere vurmuş olmasaydı eğer, onun anlattığı şu dünya tarihindeki cehaletinden bahsetmeye de gerek olmazdı.
Nikolay Çavuşesku’nun tarihi, Washington’un kendi ulusal menfaatleriyle örtüştüğü müddetçe her kim olursa olsun “demokratik değerler” şalıyla örterek desteklemeye hazır olduğunun klasik bir örneğini teşkil ediyor. Ama eğer bu ulusal menfaatler yüzünden artık birine ihtiyaç duyulmazsa, o zaman “mahfi”leriyle törensiz alaysız vedalaşıveriyorlar.

Keşke senatör Rubio, siyasi ezberini sosyal ağlarda sergilerken, şu yeryüzünün farklı köşelerinde yok olup giden milyonlarca hayattan tarihi olarak ABD’nin sorumlu olduğunu ortaya koyduğunu da bilseydi!

Şimdi, kısa bir ders verelim. Mesele şudur: Çavuşesku’nun dış politika hedefi, Romanya’nın SSCB’ye ve sosyalist kamptaki diğer ülkelere bağımlılığını azaltmaktı. Bu istikametteki en belirgin adımları şunlardı:
– Prag baharını desteklemesi;
– 1967’de “altı gün savaşı”nın ardından İsrail’le ve 1973’te Augusto Pinochet’in askeri darbesinden sonra da Şili’yle diplomatik ilişkilerini koruması;
– Federal Almanya Cumhuriyeti’ni [Batı Almanya] ağbilerinin “onayı” olmaksızın tanıması.

Ve, Batı’nın siyasi müesses nizamıyla ilişkileri aktif bir şekilde geliştiren de Çavuşesku’nun ta kendisiydi. Batı tarafından el üzerinde tutuluyordu, her tür ödülle ödüllendiriliyordu ve milyarlık krediler açılıyordu.
1970’li yıllarda batıdan 20 milyar dolardan fazla kredi aldı! Ama senatör Rubio, 2019’da bunu nereden bilecek ki — 2019’da: yani başkan Nixon’un Bükreş ziyaretinin 50’nci yıldönümünde; hem de kiminle görüşmek için? Doğru bildiniz, Çavuşesku ile. İlginçtir, senatör Rubio’ya, Nixon’un da Cumhuriyetçi olduğu bilgisi verilmiş midir acaba?
Çavuşesku’nun başında bulunduğu Romanya için AET (bugün AB — bunu, senatör Rubio için izah ediyorum) son derece lütufkâr bir rejim anlamına geliyordu; 1980’de ise AET ile Bükreş arasında, mamul madde takasıyla ilgili bir mutabakat imzalandı. Gördüğünüz gibi, nedense Çavuşesku’ya karşı yaptırımlar için acele etmemişlerdi.
Şimdi de, senatör Rubio’nun hayatındaki başlıca “Rus sahtekârlığı” olan şeyi açıklayalım: Romanya, 1984’te, Karşılıklı Ekonomik Yardımlaşma Konseyi’nin [COMECON], Los Angeles’taki olimpiyat oyunlarını boykot etmeyen biricik üye ülkesiydi; bu yüzden de Çavuşesku 1985’te olimpiyat nişanıyla ödüllendirildi.

Batının aşklarında hep olduğu gibi, Çavuşesku velinimetlerini ihya etmeyi bırakınca her şey değişti. Nişanlar, ziyaretler, krediler ve diğer “lütuflar”, Çavuşesku siyasi olarak çok uzun süre iktidarda kaldığından ya da anti-demokratik yönetimden ötürü değil, batının menfaatleriyle örtüşmediğinden ötürü kesildi. Bu anda, “demokrasinin yeniden tesisi ve halkın menfaatlerinin her şeyin üzerine yükseltilmesi” hedefiyle, yani dezenformasyondan provokasyona kadar bütün geleneksel mekanizmalarıyla birlikte bölgedeki ilk renkli devrim patladı.

Yıllar sonra, 1989 olaylarıyla ilgili yeni ayrıntılar açığa çıktı. 2007’deki resmi soruşturmalar sırasında, Temeşvar’da orduya göstericilerin üzerine ateş açma emrini Çavuşesku’nun değil (iki saat sonra bu yüzden kurşuna dizmişlerdi onu), ama “halk saflarına geçen” (bu size hiçbir şey hatırlatmıyor mu?) general Stănculescu’nun verdiği kanıtlandı. Yeri gelmişken, Çavuşesku’nun mahkemesinin ve kurşuna dizilmesinin örgütleyicilerinden biri de Stănculescu’nun ta kendisiydi. Macaristan’ın eski başbakanı M. Németh ise, daha sonra, Romanya muhalefetini Macaristan gizli servisinin silahlandırdığını itiraf etti. Bu da mı bir şey hatırlatmıyor size?

Ben, kesinlikle, söz konusu Romanyalı devlet adamının hayranı değilim; ama Romanya’da 2010’da yapılan bir araştırmaya göre, nüfusun yüzde 40’ı başkan olarak Çavuşesku’yu görmek istiyorlardı.

Dahası da var. Senatör Rubio ve onu esinlendirenlerin üzerinde düşünmesi için bir bilgi. Yaklaşık yirmi yıl geçtikten sonra, 2008’de, “halkın saflarına geçip Çavuşesku’yu deviren” general Stănculescu, “1989 devrimi”nin bastırılmasına katıldığından ötürü uzun bir hapse mahkûm edildi. Çavuşesku’yu kurşuna dizilmeye mahkûm eden mahkeme başkanı ise, Romanya liderinin öldürülmesinden kısa bir süre sonra intihar ederek kendi hayatına son verdi.”

Kaynak: http://www.ydh.com.tr/HD15896_rubio-icin-cavusesku-hakkinda.html