Jeffrey'nin ziyaretinde dikkat çeken ayrıntı: ÖSO'cular da bakanlıkta

ABD ’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffery Ankara'da Milli Savunma Bakanlığı’nda temasları sırasında ÖSO'nun siyasi kanadı Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Enes el-Ebda da bakanlığa geldi

Jeffrey'nin ziyaretinde dikkat çeken ayrıntı: ÖSO'cular da bakanlıkta

ABD ’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffery Ankara’da Milli Savunma Bakanlığı’nda temaslarda bulundu. Jeffrey’nin temaslarında Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölge konusunda ABD ve Türkiye arasındaki 13 maddelik mutabakata uyulup uyulmadığı ele alındı.

Amerikanın Sesi‘nde yer alan habere göre James Jeffrey, Milli Savunma Bakanlığı’ndaki güvenli bölge odaklı temaslarının ardından Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile görüşen James Jeffrey iki ülke ilişkilerini ele aldı.

James Jeffrey Dışişleri Bakanlığı’ndaki temaslarını sürdürürken, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Enes el-Ebda da bakanlığa geldi. El Ebda içeride 20 dakika kaldıktan sonra bakanlıktan ayrıldı ancak James Jeffrey ile yapılan toplantıya katılıp katılmadığı bilgisi verilmedi.

JEFFREY’NİN ÖNCEKİ ANKARA ZİYARETİNDE MUTABAKAT İMZALANMIŞTI

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, en son 17 Ekim’de ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi dolayısıyla Ankara’daydı. O gün ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakat çerçevesinde, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin başlattığı “Barış Pınarı Harekatı”na önce ara verilmiş, Türkiye’nin talebi doğrultusunda YPG’nin çekilmesinin ardından da harekat durdurulmuştu. Türkiye’nin 22 Ekim’de Rusya ile Soçi’de sağladığı mutabakat çerçevesinde de bölgede ortak askeri devriye süreci başladı.

James Jeffrey Cumartesi günü İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile bir araya gelecek.