James Jeffrey, ABD'nin Suriye petrollerini çalmadığını iddia etti

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: Yasadışı hiçbir şey yapmıyoruz

James Jeffrey, ABD'nin Suriye petrollerini çalmadığını iddia etti

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye’nin doğusundaki petrol sahalarını “güvenceye almalarına” ilişkin, “Demokratik Suriye Güçleri (DSG), 4 yıldır kontrol ettiği petrol sahalarında çalışmaya devam ediyor, biz de Suriye stratejimizin bir parçası olarak buna yardım edeceğiz” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’nin doğusundaki petrol sahalarını “güvenceye aldıkları” yönündeki açıklamasının uluslararası yasal dayanağı sorulan Jeffrey, “Bunun, her türlü yasal olduğuna inanıyorum” yanıtını verdi.

Suriye’deki Amerikan askerinin orada kalıp IŞİD ile mücadelede “en tutarlı ortakları” olarak nitelendirdiği Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile çalışmaya devam edeceklerini belirten Jeffrey, “Bizim için en önemli konu petrolün IŞİD ve diğer aktörlerin eline geçmesini engellemek. Yasadışı hiçbir şey yapmıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Jeffrey, “DSG, 4 yıldır kontrol ettiği petrol sahalarında çalışmaya devam ediyor, biz de Suriye stratejimizin bir parçası olarak buna yardım edeceğiz” diye konuştu.

İdlib’deki gelişmelerin ise son derece endişe verici olduğunu belirten Jeffrey, “Ülke genelinde bir ateşkese ihtiyacımız var. Bunun İdlib’den başlaması gerek” ifadesini kullandı.