İYİ-SEN'in Ankara'daki basın açıklamasına polisten engelleme girişimi

Ankara’nın Etimesgut ilçesinde inşaatı süren Elya Center şantiyesinde çalışan 30 inşaat işçisi, aylardır ödenmeyen ücretlerini talep etmeleri üzerine patronun şikayetiyle polislerce gözaltına alınıp, karakola götürülen İYİ-SEN'li işçiler polisin ablukası altında basın açıklaması gerçekleştirdi.

İYİ-SEN'in Ankara'daki basın açıklamasına polisten engelleme girişimi

Ankara’nın Etimesgut ilçesinde inşaatı süren Elya Center şantiyesinde çalışan 30 inşaat işçisi, aylardır ödenmeyen ücretlerini talep etmeleri üzerine patronun şikayetiyle polislerce gözaltına alınıp, karakola götürülmüştü.

Sabaha kadar karakolda tutulup ifadelerinin alınması sonrası serbest bırakılan işçiler dün de şantiye önünde oturma eylemi yaparken bugün ise firmanın Ankara Çankaya’da bulunan merkezi önünde basın açıklaması düzenledi.

POLİSTEN ENGELLEME GİRİŞİMİ

Hakkını arayan işçilerin basın açıklamasına polisin engelleme girişimi gözlerden kaçmadı. Polisin ablukası altında basın açıklamasını gerçekleştiren İnşaat ve Yapı İşçiler Sendikası üyesi işçiler ”İnşaat İşçisi Köle Değildir” yazılı pankartı açtı.

İşçilerin mücadelesine öncülük eden İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası’ndan (İYİ-SEN) yapılan açıklamada “Elya Grup’un genel merkezi önünde polisin engelleme girişimine ve ablukasına rağmen basın açıklamamızı gerçekleştirdik  Başta Elya Grup olmak üzere şantiyelerde inşaat işçilerine kölelik koşulların dayatan patronlara boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.” denildi.

İYİ-SEN’den yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

Değerli arkadaşlar,

Geçtiğimiz Cuma günü ülkenin başkentinde Elya Center şantiyesinde ücretleri ödenmeyen inşaat işçileri haklarını istedikleri için patron tarafından gözaltına aldırıldı.

Bu ülkenin yargısı ve kolluk kuvveti işçileri gözaltına alarak yalnızca inşaat işçilerine değil tüm işçilere gözdağı vermek istemiştir.

İşçinin ödenmeyen ücretini istemesi hangi yasada hangi kitapta suçtur.

Asıl suçu patronlar işlemektedir.

Ücretlerinin ödenmemesi, sigorta primlerinin eksik yatırılması, AGİ’lerin verilmemesi, gerekli iş güvenliğinin alınmaması ve güvencesiz çalıştırılmak suçtur, suçlularda patronlardır.

Her şantiyede bu suçlar işlenmesine rağmen patronların yargılandığına şahit olamazsınız.

Bırakın yargılanmayı, patronların borçları silinerek, teşviklerle, bizlerin emeğiyle biriken işsizlik fonundan aldıkları kaynakla ödüllendiriliyor.

Patronlar bu özgüvenle yaptıklarının hesabının sorulmayacağını inanıyor ve inşaat işçilerini köle olarak görüyor.

İşçiyi köle olarak gören zihniyet karşımıza her şantiyede çıkıyor.

Elya Center şantiyesinde çalışan işçilerin ücretlerinin ödenmemesi ve haklarını istediklerinde servisle karakola götürülüp gözaltına alınması patronların işçiye bakışının en somut göstergesidir.

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası olarak başta Elya Grup olmak üzere şantiyelerde inşaat işçilerine kölelik koşulların dayatan patronlara boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Elya Grup’un inşaat işçilerinin birikmiş ücretlerinin derhal yatırmasını ve alacaklarının ödenmesini talep ediyoruz. Aksi takdirde inşaat işçisi hakkını almak için tüm meşru mücadele yöntemlerini kullanarak mücadelesini sürdürecektir.”