'İyi Parti'li isim hakkında kadına şiddet, silahla ev basma ve tehditten suç duyurusu

'İyi Parti' eski Merkez Disiplin Kurulu üyesi Ali Işıner Hamşioğlu hakkında kadına şiddet, silahla ev basma ve tehditten suç duyurusunda bulunuldu. Şikayetçi N. A. koruma kararı talep etti. Hamşioğlu hakkındaki iddiaları reddetti.

'İyi Parti'li isim hakkında kadına şiddet, silahla ev basma ve tehditten suç duyurusu

Ümit Özdağ’ın ‘İyi Parti’ Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı dönemde asistanı olarak çalışan N.A. adlı genç kadın, partinin eski Merkez Disiplin Kurulu üyesi Ali Işıner Hamşioğlu’nun kendisini tehdit ettiği gerekçesiyle savcılığa başvurdu ve koruma kararı talep etti.

EV BASMA, ŞİDDET, TEHDİT İDDİASI

Suç duyurusunda, Işıner Hamşioğlu’yla N.A. arasında ‘duygusal birliktelik’ yaşandığı belirtildi.

Bu süreçte Hamşioğlu’nun N.A.’ya psikolojik ve fiziksel şiddet uyguladığı ileri sürülürken, Hamşioğlu’nun N.A.’nın evini silahla bastığı ve tehdit içerikli mesajlar attığı da ifade edildi.

“SENİ HIRPALAYACAĞIM; BENİM HABERİM OLMADAN ADIM ATMAYACAKSIN”

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre; suç duyurusunda tehdide delil olarak sunulan mesajlardan birinde, Hamşioğlu’nun N.A.’ya “Seni hırpalayacağım. Hırpalamadığım için gerizekalı gibi hareket ediyorsun. Şimdi kes sesini otur. Bir daha da E…’le görüşmeyeceksin. O kızla bir yere gitmeyeceksin. Benim haberim olmadan adım atmayacaksın” dediği görülüyor.

POLİGONDA “HEDEFİMİZ KADIN” DEDİ

Ayrıca suç duyurusuna delil olarak sunulanlar arasında, Işıner Hamşioğlu’nun “Hedefimiz kadın” diyerek poligonda 4 el atış yaptığı ve kadın hedefi vurduğu anların kaydedildiği bir video da yer aldı.

Suç duyurusunda ayrıca, Hamşioğlu’nun N.A.’ya “Benim hakkımda konuşan bir köşede ölü bulunur” dediğini gösteren bir mesajın ekran görüntüsüne de delil olarak yer verildi.

TUTUKLANMASI TALEP EDİLDİ

‘İyi Parti’deki Merkez Disiplin Kurulu üyeliği görevi sona eren Işıner Hamşioğlu’nun tutuklanması da talep edildi.

İFADEYE ÇAĞRILDI

N.A. suç duyurusunun ardından savcılık tarafından çağrıldı ve şunları söyledi:

“Şikayet ettiğim şüpheli Işıner Hamşioğlu benim yaptığım görev sebebiyle sonradan kendisini bir abi olarak tanıdığım avukat olup aynı zamanda İyi Parti’nin Merkez Disiplin Kurulu üyesidir. Ben de aynı partide basın yayın sorumlusu olarak çalışmaya başladım. Kendisiyle önce fikirlerinden yararlanabileceğim bir kii olarak gördüğümden diyalog ve görüşmeye başladık. Ancak süreç ilerledikçe bu şüphelinin bana karşı tutum ve davranışları değişik bir hal aldı. Beni rencide edecek, aşağılayıcı tehditvari sözler sarf etmeye başladı. Ayrıca dilekçem ekinde tomar halinde yazıcı çıktılarını sunduğum Whatsapp ve SMS mesajlarından da bu durum görülecektir. Ayrıntısını avukatımla sunduğumuz dilekçede maddeler halinde yazıp anlattım. Şikayet ettiğim şüpheli Ali Işıner Hamşioğlu ayrıca evime kadar gelip kendisi evli olduğu halde bana duygusal yaklaşımını ve arkadaş olmak istediğini hatta benimle evlenmek istediğini söyledi. Ben önce bu vaatlerine inandımsa da sonra bu kişiyle duygusal ilişki yaşanılamayacağını ve birlikte olunamayacağını anladım. Kendisine tavır aldım o da beni tehdit etmeye başladı. Hatta bir ara hafif yollu darp etti. Rapor alacakken engel oldukları için gidip rapor alamadım. Hatta bir ara silahıyla evime kapıma kadar geldi, beni tehdit etti. Ben bu sebeplerle şüpheli hakkında şikayetçiyim. Şahsın cezalandırılmasını istiyorum.”

N.A.’nın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na bulunduğu suç duyurusu, yetkisizlik kararı verilerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yönlendirildi.

HAMŞİOĞLU DA N.A. HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Ayrıca, Hamşioğlu da, N.A. hakkında kendisine ve eşine gönderdiği bir mesaj nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Hamşioğlu’nun N.A. tarafından atılan mesajların hakaret içerikli olduğu gerekçesiyle yaptığı suç duyurusu nedeniyle N.A. 1 Temmuz’da ifadeye çağrıldı.

N.A., Hamşioğlu’nun suç duyurusuyla ilgili verdiği ifadesinde şunları söyledi:

“Ali Işıner Hamşioğlu ile İyi Parti’de çalıştığım dönemde tanıştık. Kendisi de İyi Parti’de yönetici konumunda idi. Kendisinin ısrarı ve ilgisi üzerine duygusal arkadaşlığımız başladı. Fakat bu arkadaşlığımı, müşteki; kendi amaç ve menfaatleri doğrultusunda kullanmaya çalıştığını fark edince kendisinden uzaklaşmak istedim. Bu durumda, iş yerinde bu kişi tarafından üstüm olduğu için gücünü kullanarak iftira ve tehdit yoluna girdi.

Ben bu yazışmaları son çare olarak, bana yapılan kötü muamele, baskı, hakaret, tehdit ve işimi kaybetme refleksi ile yaptım. Kötü bir amaç gütmedim. Zaten bu olaylar nedeniyle işimden istifa etmek zorunda kaldım. Müştekinin eşine mesaj atmamın sebebi de, bir kadın olarak bu yükü tek başıma omuzlayamadığım ve eşinin de durumu bilmesinin hakkı olduğunu düşünmemdendir.”

AİLE BAKANLIĞI DA DEVREDE

Öte yandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şiddet İzleme ve Önleme Merkezi de N.A. ile irtibat kurarak, sığınma evi ve avukat talebini karşılayabileceklerini bildirdi.

HAMŞİOĞLU: BEN DE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUM, HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Ali Işıner Hamşioğlu ise, kendisine şantaj yapıldığını ve ‘İyi Parti’ye kumpas kurulduğunu iddia ederek, “Benimle ilgili iddiada bulunan şahıs hakkında suç duyurusunda bulundum. Hukuki süreç devam ediyor” dedi. Hamşioğlu, poligonda “Hedefimiz kadın” dedikten sonra atış yaparken çekilen videosuyla ilgili ise şunları söyledi:

Poligonda iki kişi atış yapıyorduk. Hedef tahtasında bir erkek ile bir kadın vardı. Arkadaşım atış yaptıktan sonra benim atışlarımın nereye gittiğinin görülebilmesi için hedefimiz kadın dedim. Kadına yönelik şiddeti özendirmek gibi bir niyetim yoktu.