İthal patatesi Bakan Pakdemirli'nin danışmanlık yaptığı tekel mi getirecek?

Sıfır gümrükle 200 bin ton patates ithal edilmesi kararına tepkiler devam ederken, kararın arkasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin geçmişte 5 yıl danışmanlığını yaptığı bir ABD'li şirketin gözetildiği öne sürülüyor.

İthal patatesi Bakan Pakdemirli'nin danışmanlık yaptığı tekel mi getirecek?

Patateste sıfır gümrükle ithalat tartışması devam ederken, konunun Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Kanada merkezli çok uluslu gıda tekeli ve dünyanın en büyük dondurulmuş patates üreticisi McCain Food’a danışmanlık yapmış olmasıyla bağlantısı Meclis gündemine taşındı.

Pakdemirli’nin 2013-1018 yılları arasında bu şirkete danışmanlık yapmış olması sonrası akıllara gelen “McCain Food’dan ne kadar gümrüksüz patates alınacak” sorusu Tarım, Orman ve Köyişleri Komsiyonu üyesi CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu tarafından Meclis gündemine getirildi.

Türkiye’nin bir zamanlar tarımda net ihracatçı bir konumdayken günümüzde en temel tarım ürünlerini bile ithal eder duruma geldiğini belirten CHP’li Gaytancıoğlu, iddialar üzerine soru önergesi verdi. Soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“Bunda 17 yıldır iktidarda olan AKP hükümetlerinin üretim politikalarına önem vermemesi ciddi bir rol oynamaktadır. Türkiye’nin birçok bölgesinde yetişen patates bile üretilemez hale gelmiş, gümrük vergileri sürekli sıfırlanarak yurttaşlarımız bir zamanlar en ucuz gıda olan patatesi alamaz duruma getirilmiştir. Uygulanan niteliksiz politikaların temelinde Tarım Bakanlığı görevine getirilen kişilerin sektör dışından olması ve küresel ticaret firmalarına yakınlığına yönelik olarak yazılı ve görsel başında birtakım haberlere rastlanmaktadır.”

Gaytancıoğlu, şu soruları yöneltti:

  • Türkiye sıfır vergi ile patates ithalatını, dondurulmuş patates sektöründe faaliyet gösteren küresel bir firma olan McCain Food şirketi aracılığıyla Rusya, Ukrayna ve Irak’tan mı gerçekleştirecektir?
  • Halen Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli, bir zamanlar McCain Food şirketine danışmanlık yapmış mıdır?
  • Patateste yerli üretimi arttırabilmek için bir politikanız ve üretim planlamanız var mıdır?