İstanbullular soruyor: Hani su sorunu 2071'e kadar çözülmüştü?

Erdoğan'ın bugün İstanbul için yaptığı "susuzluk" uyarısı, bir önceki Hükümet döneminde dile getirilen 50 yıllık su "garantisi"ni akıllara getirdi.

İstanbullular soruyor: Hani su sorunu 2071'e kadar çözülmüştü?

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin bugünkü toplantısında CHP’yi ve CHP’li belediye başkanlarını hedef alırken “susuzluk” sorununa dikkat çekti.

Konuşmasında İstanbul için “Gelen haberler çok hayra alamet değil.” diyen Erdoğan, “İstanbul’da 3 ay gibi bir süre sonra, havalar böyle giderse, İstanbul susuzluğa doğru yürüyor. Benzer şey Ankara için de geçerli. Ankara’da şu an söylenen, özellikle atık su noktasındaki sıkıntılar… Yapacaksın arkadaş, çözeceksin bu sorunu.” ifadelerini kullandı.

Oysa İstanbul’un bugün değil 2071’e kadar susuzluk riski yaşamaması gerekiyor. Çünkü 61, 62, 63, 64 ve 65. Hükûmetlerde Orman ve Su İşleri Bakanı olarak görev yapan eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 11 Kasım 2017’de katıldığı İslam İşbirliği Teşkilatı 1. Su Konseyi toplantısında bunun “garanti”sini vermişti.

Veysel Eroğlu İstanbul’un susuzluk yaşamayacağına dair şu sözleri sarfetmişti:

“İstanbul’da 1994 öncesi İstanbul’da su yoktu. Ben 5 Mayıs 1994’te İSKİ Genel Müdürlüğü’nü devraldığım zaman haftada bir defa su veriliyordu. Sürekli kesinti, kesinti… Hatta suyun kalitesi kötüydü. Biz o kadar çok çalıştık ki 7 tane baraj, Istranca Barajlarını bizzat İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğü inşa etti. İnşallah önümüzdeki yıl Melen’in devreye girmesiyle bırakın 2018’i, 2071 yılına kadar İstanbul’un su problemini olmayacak şekilde çözdük. Merak etmesin İstanbullular, istedikleri kadar su kullansınlar ama tasarrufa da riayet etsinler.”