'İstanbul'da depremin ardından 8 ilçede temiz su sıkıntısı yaşanabilir'

İBB tarafından düzenlenen Deprem Çalıştayı'nda konuşan uzmanlar olası bir depremden sonra İstanbul'un 8 ilçesinde temiz suya ulaşım konusunda zorluk yaşanacağına dikkat çekti.

'İstanbul'da depremin ardından 8 ilçede temiz su sıkıntısı yaşanabilir'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ev sahipliğinde düzenlenen Deprem Çalıştayı’nın ikinci gününde konuşan uzmanlar, deprem sonrasına dikkat çekti. İnşaat mühendisi ve su politikaları uzmanı Dursun Yıldız, “Depremden sonra en çok ihtiyaç duyacaklarımızın arasında su geliyor. İnsanlar aç kalabilir ama susuz kalamaz” dedi.

Yıldız ve İstanbul Üniversitesi Çevre Mühendisi Prof. Dr. Ayşegül Tanık, acil eylem planı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yıldız, deprem sonrası temiz su olmadığı için yangınların ve salgın hastalıkların meydana geleceğini vurgulayarak, “Deprem olduğunda fay hatlarına yakın olan bölgelerde kanalizasyonlar çökecek. Yetkililer, bu bölgelerde yaşayan yurttaşlara çok uzun bir dönem sağlıklı su ve çevre ihtiyacının karşılanma konusunda zorlanacak. Öncelikle bu alanlar depreme hazırlanmalı” diye konuştu.

Söz konusu 8 ilçe şu şekilde:

Bakırköy

Fatih

Küçükçekmece

Avcılar

Beylikdüzü

Büyükçekmece

Adalar

Beyoğlu

“SU KLOR TABLETİ KULLANILARAK TEMİZLENEBİLİR”

Prof. Dr. Ayşegül Tanık ise ilk 72 saatte hayatta kalmanın önemli olduğunun vurgulayarak “Deprem sonrası temiz su olmayacak. Bunun için klor tabletlerine ihtiyacınız var. Tabii bunu nasıl kullanacağınıza dair eğitim almanız gerekiyor. Klor tableti kullanarak suyun temizleyeceğini 80 milyonda 8 kişi biliyor. Bunu herkes bilmeli. Aksi takdirde kolera salgını başlıyor” diye konuştu.

Tanık, İSKİ’nin çalıştayda yaptığı açıklamada deprem sonrası 1 ay yetecek kloru olduğunu kaydetti.

İGDAŞ ÖNLEM ALDI

İGDAŞ İç Tesisat Müdürü Nusret Alkan, İGDAŞ’ın deprem erken uyarı sistemine sahip olduğunu belirterek Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nden alınan verilerle deprem olmadan 5 ila 10 saniye öncesinde erken uyarı sisteminin devreye gireceğini, bu sayede İstanbul genelindeki 450 bin 251 vananın anında kapatılabileceğini söyledi.