'İstanbul seçimlerine itirazda YSK'nin karar tarihi belli oldu'

YSK’nin, AKP ve MHP'nin İstanbul seçimlerinin iptali başvuruna ilişkin bu hafta kararını vereceği ileri sürüldü.

'İstanbul seçimlerine itirazda YSK'nin karar tarihi belli oldu'

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre, AKP ve MHP’nin seçimlerinin iptali başvuruna ilişkin YSK’nin bu hafta karar vermesi bekleniyor.

AKP, YSK’ye 9 iddiadan oluşan bir liste vermiş ve araştırılmasını talep etmişti. Kurul bu 9 maddeden 8’inin incelenmesini kabul etti. Araştırma için ilçe seçim kurullarına 5 günlük süre verilmişti. Sadece kamudan ihraç edilenlerin oy kullanmasına ilişkin yaptıkları itiraz reddedildi. 2 bin 732 kısıtlı seçmene oy kullandırıldığı, zihinsel engelli 21 bin 358 seçmen için kısıtlılık kararı olup olmadığı ve cezaevlerinde oy kullanan 10 bin 290 hükümlünün durumu ise araştırılıyor.

CHP yetkilileri, YSK’dan bu hafta karar beklediklerini belirterek ‘’17 bin engelli seçmenin araştırması tamamlandı sadece 3’ünün kısıtlı olduğu anlaşıldı. Ancak bu kişiler hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı olup olmadığının da araştırılması gerekiyor. Çünkü bir kişinin zihinsel engeli nedeniyle iş ve eylemlerinden sorumlu olmadığına dair kesinleşmiş mahkeme kararı gerekiyor. Eğer mahkeme kararı yoksa oy kullanmasında da bir engel bulunmuyor” dediler.

CHP Genel Başkan yardımcısı Faik Öztrak da, “Seçimlerin üzerinden yaklaşık bir ay geçti. İstanbul’da seçim sürecine ilişkin belirsizlik hala devam ediyor. Sürecin uzaması, ülkemizin ufkunu da karartıyor.Bu belirsizlik artık Türkiye’nin gündeminden çekilmelidir. Kararın artık en kısa sürede verilerek, Türkiye’nin rahatlatılacağına inanıyoruz” dedi.