İstanbul için gözler yeniden YSK'da

YSK' CHP'nin İstanbul'un ilçeleri için yaptığı başvuruyu bugün görüşecek. Kurul'un İstanbul'la ilgili iptal kararının gerekçesini de bugün açıklayabileceği belirtiliyor.

İstanbul için gözler yeniden YSK'da

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB9 seçimlerini iptal eden YSK’nın bugün kararla ilgili gerekçesini açıklaması bekleniyor.

Kurul’un bununla birlikte CHP’nin İstanbul’un ilçeleri için yaptığı başvuruyu bugün görüşeceği belirtiliyor.

CHP geçtiğimiz hafta İstanbul’un tamamında seçimlerin yenilenmesi talepli tam kanunsuzluk başvurusunu YSK’ya yapmış, Başvuru dilekçesinde, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük tespiti nedeniyle İstanbul’un 39 ilçesinin tamamında seçimlerin iptali istenmişti. CHP, ayrıca 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de iptalini istemişti.

Öte yandan Hürriyet gazetesinden Abdülkadir Selvi’nin bugünkü yazısında, kurulun seçimleri iptal ettiği toplantısına ilişkin şu detay yer aldı:

“222 sandık kurulu başkanının bırakın kamu görevlisi olması, hiçbir işlerinin olmadığı sonucuna varılınca bir hesaplama yapılıyor. Her sandıkta 300 seçmenin oy kullandığı dikkate alınıdğında bu sayı 66 bin 600 çıkıyor. YSK üyelerinin çoğunluğu, bu durumun seçim sonuçları üzerinde müessir olacağı görüşünü savunuyor….”