İstanbul havalimanında resmen soygun: 1 milyar Euroluk kira 25 yıl sonraya ertelendi

Yandaş şirketlere verilen ihalelerle inşa edilen, doğa katliamına sebep olan ve işçi cinayetleriyle sürekli gündeme gelen İstanbul Havalimanı'nda skandalların ardı arkası kesilmiyor. İstanbul Havalimanı'nın ertelenen 1 milyar Euro yıllık kiranın ilk iki senesi 25 sene sonraya ötelendi.

İstanbul havalimanında resmen soygun: 1 milyar Euroluk kira 25 yıl sonraya ertelendi

Airporthaber’den Ali Kıdık’ın yazısına göre “İstanbul Havalimanı’nda ertelenen 1 milyar Euro yıllık kiranın ilk iki senesi 25 sene sonraya ötelendi. Ve bu ödeme yıllık 335 milyon Euro olarak toplamda iki yıl için 670 milyon euro olarak kabul edildi.”

Kıdık, “Neymiş efendim beyfendiler bu parayı hiç ödemeyelim diye DHMİ başvurmuşlar. Yetti beyler, istekleriniz karşısında millete gına geldi. Oldu olacak devletin anahtarını size teslim edelim.” diye sert tepki gösteriyor ve ekliyor:

“Siz devlete ödemeyin ama devletten yolcu garantisi parası isteyin. Sizin istekleriniz resmen soygun isteğidir. Köpeksiz köyde köteksiz gezmeyi ne zaman öğreneceksiniz çok merak ediyorum.”

İstanbul Havalimanı işletmesinin sahibi olan İGA şirketinin bazı ortaklarının hisselerini satmayı planladığı gündeme gelmişti.