İstanbul Havalimanı'nda 1 ton pangolin pulu bulundu

İstanbul Havalimanı'nda 1 tondan fazla pangolin pulunun varlığı belirlendi. Pulların Türkiye'deki piyasa değerinin 8,5 milyon lira olduğu ifade edildi.

İstanbul Havalimanı'nda 1 ton pangolin pulu bulundu

İstanbul Havalimanı‘nda nesli tükenmekte olan hayvanlardan pangoline ait 1 ton 217 kilogram pul bulunduğu tespit edildi. Türkiye’de piyasa değerinin yaklaşık 8,5 milyon lira olduğu belirtilen pulların şifalı olduğuna inanılan Asya ülkelerinde ise yaklaşık 3 milyon dolara alıcı bulabileceği kaydedildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Gümrük Muhafaza ekiplerince hava yolu ile taşınan ve basit işlem görmüş kemik olarak beyan edilen eşyaların riskli olabileceği değerlendirildi. Söz konusu kemiklerin ticareti yasaklanan bir hayvana ait olabileceğinden şüphelenen ekipler, Tarım ve Orman Bakanlığı ile iletişime geçti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan incelemede, beyan edilenlerin, nesli tükenmekte olan ve uluslararası sözleşmeler kapsamında ticareti yasaklanan pangolin pulları olduğu saptandı. Ele geçirilen 1 ton 217 kilogram pangolin pulu, Genel Müdürlük yetkililerine teslim edildi.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) verilerine göre, 2000-2016 arasında yaklaşık 1 milyon pangolinin uluslararası düzeyde kaçakçılığının yapıldığı belirtiliyor. Kaçakçılığı en çok yapılan vahşi memeli olarak da kayıtlara geçen pangolinler, IUCN’nin nesli tehdit altındaki türler listesinde yer alıyor.