İstanbul Emniyet Müdürlüğü: Kaşıkçı cinayeti sonrası ünlü bir restorandan 32 porsiyon et siparişi verildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, hazırladığı 1 yıllık faaliyet raporunda Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından konsolosluk konutuna 32 porsiyon pişmemiş et sipariş edildiğini açıkladı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü: Kaşıkçı cinayeti sonrası ünlü bir restorandan 32 porsiyon et siparişi verildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, hazırladığı 1 yıllık faaliyet raporunda Cemal Kaşıkçı cinayetini ayrıntılarıyla anlattı. Raporda infaz timinin Kaşıkçı’nın öldürülmenin ardından konsolosluk konutuna 32 porsiyon pişmemiş et sipariş ettiği, delilerin konsolosluk konutu içerisinde bulunan tandırda yakılarak yok edilmiş olabileceği belirtildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün bir çok çalışma ile operasyona ilişkin bilgilerin de yer aldığı ve istatistik bilgilerin yer aldığı almanağında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda 2 Ekim 2018’de vahşi bir şekilde katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ayrıntıları da yer aldı.

Türkçe ve İngilizce olarak 2 dilde yayınlanan almanakta, karartma altında delil arandığı ifade edilirken, MİT’in desteği ile kirli planın deşifre edildiği vurgulanıyor. Ayrıntıların ele alındığı almanakta, infazdan sonra delillerin yakıldığı ve yüksek ısıda DNA’nın yok edilmeye çalışıldığı ima edildi.

32 TON PİŞMEMİŞ ET SİPARİŞİ

Raporda Kaşıkçı cinayeti sonrasında Suudi Arabistan konsolosluk konutunda yapılan çalışmalarla ilgili olarak ise dikkat çeken şu ayrıntılar yer alıyor:

“Konutta 3 kuyu bulunuyor. İkisi su kuyusu, diğeri ise doğalgaz ve odunla ateşlenen bir tandır. Çifte ateş ile ısı değerini bine yükselten bir tandır. O ısıda DNA’dan tek bir zerre bırakmayacak bir tandır. Üstelik ekipte yüksek lisans tezini ’Kemikten elde edilen DNA analizi;’ üzerine yapmış bir uzman da (Salah Mohammed A Tubaıgy) bulunuyor. Çürüyen yakılan kemikler üzerinde ’DNA var veya yok’ diyebilecek bir uzman. Yine bölgede yapılan araştırmalar, infaz timinin Cemal Kaşıkçı’yı öldürdükten sonra, konuta ünlü bir restorandan 32 porsiyon ’pişmemiş et’ sipariş ettiği ettiğini gösteriyor.”

İster istemez akıllara bir çok soru daha takılıyor. Tandırda et pişirmek, önceden yapılan planın bir parçası mıydı? Elbette bu sorular bir gün aydınlanacak. Araştırmalar henüz sonuçlanmış değil”

Raporda Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz ile ilgili ilginç bir ayrıntı da yer alıyor. Kaşıkçı’yı kapıda karşılayan görevlinin anında içeriye bilgi verdiğinin anlatıldığı raporda, “O gün Kaşıkçı’yı kapıda karşılayan görevli anında içeriye bilgi veriyor. Aynı görevli, Hatice Cengiz’i gördüğü halde içeriye ’Kaşıkçı’yı dışarıda bekleyen var’ demiyor. Bahsetmiş olsa, belki infaz durdurulurdu. Bir ihtimal daha var. Belki de Hatice Cengiz nişanlısı gibi o vahşetin ikinci kurbanı olacaktı” ifadelerine yer verildi.