İsrail, İslami Cihad'ın komutanlarından Ebu'l Ata'yı öldürdü

İslami Cihad'ın askeri kanadı 'Kudüs Seriyyeleri' yaptığı yazılı açıklamayla, Ebu'l Ata'nın saldırı sonucu öldüğü haberini doğruladı.

İsrail, İslami Cihad'ın komutanlarından Ebu'l Ata'yı öldürdü

İsrail ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İsrail Gizli Servisi Şin Bet ile ortaklaşa düzenlediğimiz saldırıda Gazze’de İslami Cihad’ın komutanı Beha Ebu’l Ata’yı hedef aldık” ifadesi kullanıldı.

Saldırıya İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu tarafından onay verildiği belirtilen açıklamada, Ebu’l Ata için İsrail’e yönelik bir çok saldırıyla ilgili suçlamada bulunuldu.

Açıklamada, “Ebu’l Ata’nın geçen yıl Gazze’den başlatılan sabotaj eylemlerinin çoğundan, 25 Ağustos 2019’da Sderot festival alanına roket atılması, aynı şekilde 1 Kasım 2019 tarihinde Sderot’a roket atılmasından” sorumlu olduğu öne sürüldü.

Sputnik Türkçe‘nin aktardığına göre İslami Cihad’ın askeri kanadı ‘Kudüs Seriyyeleri’ ise yaptığı yazılı açıklamayla, Ebu’l Ata’nın saldırı sonucu öldüğü haberini doğruladı. Açıklamada, İsrail’e deprem etkisi yaratacak bir karşılık verileceği aktarıldı.

Filistin Sağlık Bakanlığı ise Gazze’nin doğusunda Ebul’l Ata’ya yönelik saldırıda bir kadının daha öldüğünü, 2 kişinin de yaralandığını duyurdu.

SALDIRI SONRASI ROKET SİRENLERİ

Ebu’l Ata suikastının ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ne yakın yerleşim bölgelerinde roket sirenleri çaldı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, başta Aşdod kenti olmak üzere Gazze’ye yakın birçok bölgede roket sirenlerinin çaldığı ifade edildi.

Gazze’den atıldığı belirtilen roketler nedeniyle can kaybı olup olmadığına ilişkin ise henüz açıklama yapılmadı.