İSKİ'den 'su sıkıntısı' açıklaması: 1 yıl kurak geçse de...

İSKİ, İstanbul'u su sıkıntısının beklediği yönündeki iddialara yanıt verdi.

İSKİ'den 'su sıkıntısı' açıklaması: 1 yıl kurak geçse de...

Yaz ve sonbahar aylarında ortalamanın altında yağış alan İstanbul’un barajlarındaki su seviyesinin yüzde 38’lere düşmesi üzerine ortaya atılan, ‘günde 3 milyon metreküp su tüketen kentin 100 günlük su kaldı’ iddialarına İSKİ’den yanıt geldi.

İSKİ tarafından yapılan açıklamada, “İstanbul’da istatistiklere bakıldığında her 7 yılda bir kuraklık yaşanıyor. 2007 ve 2014 yılında yaşanan kuraklıklar bunun göstergesidir. Yağışların mevsim normallerinde seyretmesi ya da 1 yıllık kuraklık yaşanması durumunda İstanbul’da su sıkıntısı yaşanması söz konusu değildir” denildi.

Hürriyet’ten Fatma Aksu’nun haberine göre “Sadece barajlardaki su miktarının, günlük ortalama su tüketim miktarına bölerek “İstanbul’un şu kadar günlük suyu kaldı” demenin doğru olmadığı kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği belirtilen açıklamada İSKİ’nin, İstanbul’daki barajların yanı sıra Melen, Yeşilçay ve Istrancalar’daki regülatörler gibi farklı su kaynaklarına da sahip olduğu hatırlatıldı.

İSKİ’den yapılan açıklamada şu bilgiler aktarıldı: “İstanbul’da 19 Kasım tarihi itibariyle son 10 yılın doluluk oranlarına bakıldığında, sıra dışı bir durum söz konusu değildir. Bugün itibariyle doluluk oranının yüzde 37.68 olmasına rağmen, 2016 yılındaki doluluk oranının yüzde 35.49, 2014 yılında yüzde 37.05 ve 2013 yılında yüzde 40 seviyesinde olduğu görülmektedir.”