'IŞİD lideri Bağdadi ABD gözetiminde tutuluyor'

Yeni Şafak, ABD'nin şu ana kadar Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) ait kamplarda 2 bin IŞİD'liyi sorguladığını ve bunlardan 140'ına sahte pasaport verdiğini iddia etti. Gazete ayrıca, Ebu Bekir el Bağdadi'nin IŞİD üyeleri tarafından doğrulanan ve ABD zırhlısının içinde görüldüğü bir fotoğrafını yayınlayarak örgüt liderinin ABD gözetiminde tutulduğunu öne sürdü.

'IŞİD lideri Bağdadi ABD gözetiminde tutuluyor'

Suriye’de bulunan Deyr ez Zor’un Kesra, Biseyra, El Omar ve Suvar bölgelerini askeri bölge ilan eden CIA’in, bölgede kurduğu sorgu istasyonunda 2 bin IŞİD üyesini sorguladığını söyleyen Yeni Şafak, sorgulanan militanların 149’ına sahte pasaport verildiği ve militanların ‘Amerika’nın gizli planları için’ Irak üzerinde bölge dışına çıkarıldığını söyledi.

“ABD yeni DEAŞ komplosuna hazırlanıyor” denilen haberde, CIA’in yakaladığı IŞİD militanlarını DSG’nin Haseke ve El Hol ve Rukba’da bulunan toplanma noktaları yerine kendi gizli toplama merkezi bulunan Ebu Haşem’e götürdüğü aktarıldı. Haberde ayrıca, “Pentagon unsurları tarafından korunan bölgelerde belirlenen özel isimlerin sorgusu gerçekleştiriliyor” ifadeleri kullanıldı.

CIA tarafından oluşturulan sorgu noktalarının aynı zamanda İsrail, Fransız ve İngiliz gizli servisi mensuplarınca da ziyaret edildiği belirtilirken, kamplarda belirlenen bazı isimlere sahte kimlik ve pasaport düzenlenerek Irak üzerinden bölgeden çıkışlarının sağlandığı kaydedildi.

ABD’nin ‘bölge halkına da IŞİD’li muamelesi yaptığının’ öne sürüldüğü haberde ayrıca, ABD’nin bölge halkından bugüne kadar 45 kişi öldürdüğü, 5 tondan fazla altın ile 25 milyon doların ise ABD ve DSG’liler tarafından teslim alındığı iddia edildi.

‘BAĞDADİ ABD ZIRHLISINDA GÖRÜNTÜLENDİ’

Yeni Şafak’ın aktardığı bilgilere göre ayrıca, ‘örgüt lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin Amerika’nın gözetiminde hareket ettiği’ ortaya çıktı.

Bağdadi’nin ABD zırhlı aracı içinde fotoğrafını yayınlayan Yeni Şafak, söz konusu fotoğrafın Baguz’daki saldırılardan kaçan IŞİD militanları tarafından da doğrulandığını aktardı.