İran'dan İsrail gemilerine tepki: "Savaşa neden olabilir"

İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri komutanı, Hürmüz Boğazı'nda ABD'nin kurmayı planladığı deniz koalisyonuna İsrail'in de alınmasına tepki göstererek savaşa yol açabileceğini belirtti.

İran'dan İsrail gemilerine tepki:

İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Alirıza Tengsiri, “Siyonist İsrail rejiminin Basra Körfezi’ne gelmesi yasa dışıdır, savaş ve çatışmalara neden olabilir, bundan da ABD ve İngiltere sorumludur” dedi.

ABD ve İngiltere’nin bölgedeki varlıklarını meşrulaştırmak için çeşitli senaryolar tasarladığını iddia eden Tengsiri, “Amerikalılar, İran kara sularına yakın petrol tankerlerine saldırıp, sonra suçu İran’ın üzerine attı. ABD ve İngiltere, şimdi de bölgede yasadışı bir ittifak kurarak senaryolarını yürütmeye çalışıyor” diye konuştu.

“İSTEDİĞİMİZ ZAMAN ABD GEMİLERİNE EL KOYARIZ”

İran’ın istediği zaman ABD ve İngiltere donanmaları tarafından koruma atına alınsa bile, bölgede her gemiyi alıkoyma gücüne sahip olduğunu savunan İranlı komutan, “İran, bu bölgede daha önce ABD ve İngiliz askerlerini gözaltına aldı. Gemileri korumakla yükümlü bu askerler, koruyabilseydi kendilerini korurdu” ifadelerini kullandı.

İranlı komutan, İran’ın kendi petrolünü ihraç edebildiği müddetçe Hürmüz Boğazı’nın güvenliğini koruyacağını söyledi.