İran, Orta Doğu'daki ABD güçlerini 'terör örgütü' ilan etti

İran, Devrim Muhafızları'nın "terör örgütü" ilan eden ABD'ye karşılık verdi. İran meclisi, ABD'nin Orta Doğu'da faaliyet gösteren tüm askeri güçlerini "terörist" ilan eden tasarıyı kabul etti.

İran, Orta Doğu'daki ABD güçlerini 'terör örgütü' ilan etti

İran meclisi, İran ordusuna bağlı Devrim Muhafızları’nın “terör örgütü” ilan eden ABD’nin, Orta Doğu’da faaliyet gösteren tüm askeri güçlerini “terörist” ilan eden yasa tasarısını kabul etti.

ABD’nin Devrim Muhafızları “yabancı terör örgütleri” listesine eklemesine karşı adım olarak sunulan tasarı, mecliste 204 evet, 2 ret ve 1 çekimser oyla kabul edildi.

Oylamadan sonra konuşan Meclis Başkanı Ali Laricani, “Meclis, bu yasayı ezici çoğunlukla kabul ederek, milli güvenlik konusunda ABD ve düşmanlara karşı tek ses olduğunu ortaya koymuştur” dedi. İran Savunma Bakanı Emir Hatemi ise “yasanın ezici çoğunlukla kabul edilmesiyle ABD’nin İran’a karşı yaptırım politikasının geçersiz olduğunun ortaya konulduğunu” söyledi.

‘TÜM ABD ORDUSU TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN EDİLSİN’ TEKLİFİ

Bazı milletvekilleri, tüm ABD ordusunun terör örgütü ilan edilmesi çağrısında bulundu. Milletvekilleri, tasarının kabul edilmesinin ardından genel kurulda “Kahrolsun ABD” sloganları attı.

Kabul edilen yasaya göre, ABD’nin Orta Doğu’da faaliyet gösteren tüm askeri ve istihbarat birimleri ile özel ve tüzel kişilikleri terörist olarak ilan edildi. Yasa ayrıca, ABD güçlerine yönelik her türlü mali, teknik, eğitim, lojistik desteği teröre yardım ve yataklık kapsamında kabul ediyor.

Yasada, İran hükümeti ve silahlı kuvvetlerinin alınan bu kararı “hukuki, siyasi ve diplomatik” kanallar üzerinden uygulamakla yükümlü olduğu belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Nisan’da İran Devrim Muhafızları’nın ABD’nin “yabancı terör örgütleri listesine” eklendiğini açıklamış, İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi de buna karşılık ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığını (CENTCOM) “terör örgütleri listesine” aldığını duyurmuştu. ABD’nin kararı dün resmen yürürlüğe girdi.