İnşaat işçilerinin grevi sonuç verdi: Dilenerek değil direnerek kazandık

Suudi Arabistan'da aylardır ücretleri ödenmediği için grevde olan Türkiyeli inşaat işçilerinin direnişi taleplerinin kabul edilmesiyle sonuçlandı. İşçilerin yarın itibariyle yurda dönmesi planlanıyor.

İnşaat işçilerinin grevi sonuç verdi: Dilenerek değil direnerek kazandık

Suudi Arabistan’ın Tebük şehrinde, otel inşaatında çalışan Türkiyeli yaklaşık 300 inşaat işçisinin haftalardır sürdürdüğü grev sonuç verdi.

Ücretlerinin aylardır ödenmemesine karşı sabrı taşan işçilerin İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası’nın (İYİ-SEN) öncülüğünde sürdürdüğü grev karşısında Baytur firması geçtiğimiz hafta adım atmış ve ücretleri ödeme taahhüdünde bulunmuştu.

Türkiye’de de büyük ses getiren direniş sonrası işçilerin ücretlerinin ödendiği öğrenildi. İşçilerin yarın itibariyle yurda dönüşlerinin sağlanması planlanıyor.

İşçilerin zaferi üzerine İYİ-SEN’den de “DİLENEREK DEĞİL DİRENEREK KAZANDIK” başlıklı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

Suudi Arabistan’da birikmiş ücretlerimizin ödenmesi için gerçekleştirdiğimiz grev kazanımla sonuçlandı.

Memleketten binlerce kilometre uzakta, herkesin adını bile telaffuz etmekte zorlandığı, ülkemizde herkesin seçimlere odaklanıp bizlerin mücadelesini görmezden geldiği bir dönemde, Suudi Arabistan’ın Tebük kentinin Sharma bölgesinde hakkımız olanı almak için mücadele ettik.

Suudi polisinin grevimizi silahla ateş ederek engellemesine, sözcü arkadaşımızın gözaltına alınıp grevimizin baskıyla sonlandırılmaya çalışılmasına rağmen kavgamızdan vazgeçmedik.

Aynı koğuşu, aynı ekmeği bölüşen işçiler hakkını aramak için yan yana gelip mücadele ettiğinde hiçbir engel onları durduramaz.

Yurt içinde ya da yurt dışında patronlar biz inşaat işçilerini sömürünün esiri haline getirmek istiyor.

En temel ihtiyaçlar ya hiç karşılanmıyor ya da insanlık dışı koşularda “karşılanmış” gibi yapılıyor.

Patronlar kârları için bize kölelik koşullarını dayatıyor.

Devletin yetkili kurumları işçilerin yaşadığı problemleri çözmeye dönük hiçbir adım atmıyor, aksine patronları teşviklerle ödüllendiriyor.

İnşaat işçisi kendi geleceğini kendi eline almak zorundadır.

İnşaat işçisi, sadece yapı yerinde değil, kendi geleceği için de bir çivi çakacak.

Kazanımla sonuçlanan bu grevimizin tüm şantiyelere bir ışık olduğunu biliyoruz. Hep birlikte yan yana gelip mücadele edersek bu kölelik koşullarından kurtuluruz.

Grev boyunca haykırdığımız sloganımızı tekrar hatırlatıyoruz:

İnşaat işçisi köle değildir!

İNŞAAT VE YAPI İŞÇİLERİ SENDİKASI (İYİ-SEN)

İletişim: 05069894954