İmamoğlu'ndan Soylu'nun yardımcısına sert yanıt

Ekrem İmamoğlu, YSK'nin seçim kurulu başkanlarıyla ilgili kararı üzerine "Gerekçeli kararlarının hiçbir anlam ifade etmediğini ortaya koymuş oldular. Demokrasi ağır darbe almıştır" dedi. İmamoğlu, kendisine 'Yunan' diyen İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy'a da sert bir yanıt verdi.

İmamoğlu'ndan Soylu'nun yardımcısına sert yanıt

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü’ndeki Fatih Sultan Mehmet Camisi’nde bayram namazı kıldıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Sabah Twitter üzerinden bayramımı tebrik eden Sayın Binali Yıldırım’a, eşi hanımefendiye ve bütün ailesine, Saadet Partisi adayı Necdet Bey’e ve ailesine, Vatan Partisi adayı ve ailesine, kısacası bu süreçte koşacak olan tüm rakiplerimize iyi bayramlar diliyorum.” diyen İmamoğlu, “Umut ederiz, centilmence, bundan sonrası için güzel cümlelerin kurulduğu ve insanların birbirine güzel mesajlar verebildiği bir kampanya süreci olur. Bu anlamda ben de rakiplerimizin bayramını tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

YSK KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ

İmamoğlu, YSK’nin sandık görevlileri ile ilgili kararını üzücü olarak nitelendirdiğini yinelerken, “Ramazan ayının girişinde böyle bir karar verip, son gününde böyle bir karara imza atarak aslında gerekçeli kararlarının hiçbir anlam ifade etmediğini ortaya koymuş oldular. Demokrasiyi tamir etmek yine millete düştü. Demokrasi ağır darbe almıştır” ifadesini kullandı.

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile ortak televizyon programına katılma konusundaki görüşleri sorulan İmamoğlu, “Sanırım 17 yıldır memleket böyle bir görüntüyü görmedi. Bunun görülmesi ülkemizin demokrasisi adına sevindirici bir hareket olacaktır. Umuyorum gerçekleşir. Arkadaşlarım görüşecekler” şeklinde konuştu.

“GEÇMİŞİMLE UĞRAŞMASINLAR”

İmamoğlu, İçişleri Bakan Yardımcısı ve eski AKP Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy’un sosyal medyada paylaştığı belirtilen ifadelerin sorulması üzerine de şunları kaydetti:

“Bu tür lafları söyleyenleri Allah’a havale ediyorum. Lafa bakarım laf mı diye söyleyene bakarım adam mı diye. Bu kadar net. Hiç fark etmiyor benim için. Ben insanım, dünya insanıyım. Böyle laflar, insanları karalama falan vesaire bunlar geçti. Kötü laf edenler içlerinden ne geçiyorsa aynaya baksınlar, yüzlerinde görürler onu. Kimsenin hakkında da kötü bir şey düşünmüyorum. Ama benim geçmişimle ilgili uğraşmasınlar. Kaldı ki komşumuz Yunanistan’ın ismini anıyorlar. Ne demek istiyorlar? Ben Türk’üm. Benimle ilgili ne demek istiyorlar? Bu ülkede farklı etnik kökeni olan insan var. Onlar için ne demek istiyorlar?”

SOYLU’NUN YARDIMCISI ERSOY NE DEMİŞTİ?

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’un sosyal medya üzerinden CHP İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’na yönelik ifadeleri büyük tepki çekmişti. Ersoy “Çok basit bir şey söylüyorum. Bir Yunan’ın İstanbul’a Başkan olmasıyla ekonomimiz de düzelmez…” sözlerini sarf etmişti.