'İmam Hatip okulları dolu görünsün diye kontenjanları düşürdüler'

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, İmam Hatip'lerin doluluk oranını yükseltmek için kontenjanlarının düşürüldüğünü iddia etti

'İmam Hatip okulları dolu görünsün diye kontenjanları düşürdüler'

Son dönemde sayıları hızla artan ve beraberinde birçok tartışmaya da neden olan İmam hatip ortaokul ve liselerinin dolu olduğu, yenilerinin yapılması gerektiği yönündeki hükümetin açıklamalarına CHP’den yanıt geldi.

Antmen’in yayınladığı yazılı açıklamada, İmam Hatip okullarında doluluk oranını yüksek göstermek için kontenjanlarının düşürüldüğünü ifade etti.

“BU İKTİDARDA HER NUMARA VAR”

Antmen, “Mersin’de birçok imam hatip okulunda toplam öğrenci sayısı 4130 iken bu yıl 2040’a indi. İktidar da çıkıp ‘imam hatipler tam dolu bu yüzden yenilerini açmalıyız’ diyor. Oysa gerçek bambaşka. İmam hatipler üzerinden siyasi rant elde etmek isteyen enflasyon, işsizlik, dış ticaret açığı rakamlarını aşağı göstermek için her türlü rakam oyununu yapan iktidar imam hatiplerde de aynı katakulliye başvurdu. Bu iktidarda her numara var” dedi.

“KENDİ ÇOCUKLARI MAŞALLAH EN İYİ KOLEJLERDE”

Antmen, halka İmam Hatipleri dayatanların kendi çocuklarını kolejlere gönderdiğini iddia ederek, “Dini siyasete alet ettikleri yetmiyor şimdi de imam hatip doluluk oranı ile oynayarak imam hatipleri de saray iktidarlarına rant düzenine alet ediyorlar. İmam hatipler hiç bir önemde bu kadar suistimal edilmedi. İmam hatipler üzerinden siyaset yapmak en başta imam hatiplere ve imam hatipli kardeşlerimize zarar veriyor. Bir de bakıyorsun kendi çocukları maşallah en iyi kolejlerde, yabancı okullarda.  Sonra bakıyorsunuz aynı adamlar her gün vatandaşı imam hatiplere yönlendiriyor. Çok istiyorlarsa kendileri kaydolsun çocuklarını kaydetsinler, ikiyüzlülük yapmasınlar” ifadelerini kullandı.

CHP’li Antmen bazı anadolu liselerinin kontenjanlarının ve yerleşen öğrenci sayılarını da paylaştı:

'İmam Hatip okulları dolu görünsün diye kontenjanları düşürdüler'