İlker Başbuğ: Öncelik Alevilerin TSK'dan tasfiyesiydi

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Cemaat'in TSK'daki önceliğinin Alevileri tasfiye etmek olduğunu söyledi. Başbuğ, bunla ilgili bilgilerin de MİT üzerinden geldiğini belirtti.

İlker Başbuğ: Öncelik Alevilerin TSK'dan tasfiyesiydi

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, TSK’daki Fethullahçı yapılanmanın amacıyla ilgili konuşurken,  “Alevilerin Türk Silahlı Kuvvetleri’nden temizlenmesine yönelik hedefin öncelikli olduğunu gördük” dedi.

‘FETÖ’nün MİT’in listeleriyle ordudan Alevileri tasfiye ettiğini dile getiren Başbuğ, “Acımasızca bu konuyu hedef aldı, istismar etmeye çalıştı” ifadelerini kullandı.

Hürriyet‘ten İpek Özbey’in sorularını yanıtlayan Başbuğ, “FETÖ, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik komploları yaparken özellikle mezhep olayını temel aldı, Aleviliği istismar etmeye çok çalıştı. Bu konuda biz hassasiyet gösterdik, çünkü özellikle bizim dönemimizde ihbarlara baktığınız zaman büyük bölümü mezhepsel olaya dayanıyordu. Alevilerin Türk Silahlı Kuvvetleri’nden temizlenmesine yönelik hedefin öncelikli olduğunu gördük. Bu çok tehlikeliydi, milli orduyu çökertebilirdi. FETÖ, acımasızca bu konuyu hedef aldı, istismar etmeye çalıştı” diye konuştu.

Başbuğ, “İhbarların kaynağı neresiydi?” sorusunu ise “Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) üzerinden geliyordu. Biz bu ihbarları ciddiye almadık ve gerekli olan hassasiyet gösterildi. Milli ordu niteliğinden sadece Fetullah Gülen değil yabancılar da rahatsızdı” ifadeleriyle yanıtladı.