İlber Ortaylı'dan 'Kadir Mısıroğlu' yorumu: Cahil, gelişmemiş beyinli

İlber Ortaylı, katıldığı programda Kadir Mısıroğlu için "cahil, gelişmemiş beyinli, dışarıdan empoze edilmiş" dedi.

İlber Ortaylı'dan 'Kadir Mısıroğlu' yorumu: Cahil, gelişmemiş beyinli

CNN Türk’te yayınlanan Hafta Sonu programına konuk olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kadir Mısıroğlu’na yönelik ”Tamamen cahil, dışarıdan empoze edilmiş, gelişmemiş beyinlerine uymuş laflar” ifadelerinde bulundu.

Programda Gazeteci Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan İlber Ortaylı, “Bir kesim insan, Çanakkale Savaşı’nın yönünü değiştiren ‘Almanların varlığı’ diyor” sorusuna ”Fesli böyle yazıyordu. Tamamen cahil, dışarıdan empoze edilmiş, bunların geri kafalarına da uymuş.” sözleriyle cevap verdi.

Ortaylı’nın Kadir Mısıroğlu’na ilişkin açıklamaları şöyle:

“Onun bir kesim insan demiyor, onu Türkiye coğrafyasının belirli bir bölümündeki insanlar diyor. Bir tanesi öldü, fesli böyle yazıyordu. Bir tanesi daha yazıyor bir gazetede. Bunlara bazen cevap veriyorum, burada söylemeye gerek yok. Bunların sloganı şu, ‘Çanakkale’de İngiliz komutanlarla Almanlar kavga ediyordu’. Tamamen cahil, dışarıdan empoze edilmiş, bunların geri kafalarına da uymuş.”

”Geri kafa derken, gelişmemiş beyinlerine uymuş laflar. Karadeniz’in dalgalarına bakarak, oturup da kahvede söylenen laflar çok manidardır. İşin kötü tarafı da var, bazı yerler maalesef Rus işgaline de uğradı biliyorsunuz. Sarıkamış’tan hemen sonra. Ve bunlar savaş dışı kaldı bu bölgeler. Buradan asker de toplanmıyor. Onun için böyle kendine göre efsaneler çıkıyor harp için. İngiliz komutanlar Çanakkale’de fevkalade beceriksiz insanlar.”