İKD'den 1 Mayıs çağrısı: Emekçilerin baharı için 1 Mayıs’ta alanlardayız!

İlerici Kadınlar Derneği (İKD), 1 Mayıs'ta memleketin dört bir yanında alanlarda olacağını açıkladı.

İKD'den 1 Mayıs çağrısı: Emekçilerin baharı için 1 Mayıs’ta alanlardayız!

İKD’den yapılan açıklamada “Ekonomik krizden çıkış olarak sunulan ve AKP’nin Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı yeni ekonomi programı ise çalışanların kıdem tazminatına göz dikiyor. Fon ve zorunlu BES ile sermayeye yeni kaynaklar yaratmanın yolları aranıyor. Verginin daha fazla tabana yayılması gibi sihirli sözcüklerle emekçilere binen vergi yükü daha da ağırlaştırılmak isteniyor.” ifadeleri kullanılırken “İlerici Kadınlar Derneği İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Türkiye’nin dört bir yanında sınıfının safında yerini alacaktır! Gelin kırmızı çatkılarımızla meydanlara umudu taşıyalım.” denildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“EMEKÇİLERİN BAHARI İÇİN 1 MAYIS’TA ALANLARDAYIZ!

AKP eliyle kurulan yeni rejim artan kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet ve her türlü gericiliğin tescillendiği bir sürecin adı oldu.

Gericilikle beslenen bu yeni rejimde ekonomik istikrar masallarıyla, ülke kaynakları yağmalandı, emekçilerin hakları gasp edildi.

Ekonomik kriz ile birlikte yoksulluk arttı. Artan gıda fiyatları, üst üste yapılan zamlar emekçilerin alım gücünün düşmesine, milyonlarca emekçinin gündelik yaşamını sürdürmekte dahi zorlanmasına neden oldu.

TÜİK tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan işsizlik rakamları nasıl bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu özetler nitelikte. TÜİK’in açıkladığı verilere göre işsiz sayısı bir yılda 1 milyon 259 bin kişi artarak 4 milyon oldu. Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 27’lere dayanmış durumda. Kayıt dışı çalışma oranı ise yüzde 33 olarak belirlendi. Kadın işçiler arasında kayıt dışı ve güvencesiz çalışma oranı daha da yüksek.

Yine TÜİK’in açıkladığı verilere göre enflasyon yüzde 20’ler düzeyinde. Tanzim satışların gıda fiyatlarını düşüreceği iddiası ise boş bir beklenti olarak kaldı.

Temel ihtiyaç kalemlerinde görülen fiyat artışları emekçilerin yaşamlarını daha fazla zorlaştırırken, milyonlarca yurttaş en temel beslenme ihtiyacını dahi karşılamak için saatlerce tanzim kuyruklarında beklemek zorunda bırakılıyor.

Ekonomik krizden çıkış olarak sunulan ve AKP’nin Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı yeni ekonomi programı ise çalışanların kıdem tazminatına göz dikiyor. Fon ve zorunlu BES ile sermayeye yeni kaynaklar yaratmanın yolları aranıyor. Verginin daha fazla tabana yayılması gibi sihirli sözcüklerle emekçilere binen vergi yükü daha da ağırlaştırılmak isteniyor.

Kriz var diyerek emekçilerin haklarına göz koyanlar, saraylarda sefa sürüyor. Saray düğünlerini masal gibi anlatanlar, çay ve simit hesabı yaparak milyonlarca yurttaşımız ile dalga geçenler bilmelidir ki haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz.

Kıdem tazminatımıza göz koyanlara, esnek ve güvencesiz çalışmayı kural haline getirenlere, kadınların ev içi emeğini hiçe sayanlara, yoksulluğu kutsayanlara, bizleri tanzim kuyruklarına mahkum edenlere “dur!” diyelim.

Gericilikle beslenen, kadınlara şiddet ve taciz vaat eden bu düzene “dur!” diyelim.

Ekonomide reform ve yeni ekonomi paketi diyerek sömürüyü tek gerçek kurtuluş gibi sunanlara “dur!” diyelim.

Emekçilerin tek ve gerçek baharı kendi elleriyle, alın teriyle yarattıkları sömürüsüz bir dünya olacaktır!

Emeğin baharı için, sahte umutlara kanmamak için 1 Mayıs’ta alanlardayız.

İlerici Kadınlar Derneği İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Türkiye’nin dört bir yanında sınıfının safında yerini alacaktır!

Gelin kırmızı çatkılarımızla meydanlara umudu taşıyalım.

İLERİCİ KADINLAR DERNEĞİ

22.04.2019″