Patronlardan 'çağrı': İflas ettiğimizde borcumuzu devlet ödesin

ATO Başkanı Baran, "Devlet konkordato ilan edenlerin borcunu ödesin" 'önerisi'nde bulundu.

Patronlardan 'çağrı': İflas ettiğimizde borcumuzu devlet ödesin

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, ekonomik krizin faturasını emekçilere yıkmanın “yeni” bir formülünü açıkladı.

Emine Erdoğan’ın da kuzeni olduğu bilinen Baran, Bloomberg canlı yayınına bağlanarak yaptığı açıklamada, konkordato ilan eden şirketlerin durumu değerlendirirken söz konusu şirketlerin borçlarını devletin ödemesi gerektiğini söyledi. Avrupa’da durumun böyle olduğunu savunan Baran, bu yönde acilen bir adım atılmasını istedi.

Baran, “Konkordato konusu sadece konkordato ilan eden firmayı değil, bu firmanın borçlu olduğu firmaları da etkiliyor. Bu durumda olan üyelerimiz var ve genel algı konkordato ilan eden şirketin yöneticilerinin, bu ilanın ardından rahatladığı ancak alacaklı şirketlerin sıkıntı çektiği yönünde. Konkordato 3 aydan 2 yıla kadar devam ediyor. Alacaklarını tahsil edemeyen şirketler iflasın eşiğine geliyor. Konkordato ilan eden iş adamı villasında oturmaya, lüks aracına binmeye devam ediyor. Bizdeki konkordato uygulamaları ilan edene yararken; piyasayı olumsuz etkiliyor. Konkordato konusunda düzenleme yapıldı ama birtakım eksikliklerinin olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

“MAAŞ BAĞLANSIN”

Bu konuda Avrupa’da uygulanan modeli önermek istediklerini belirten Baran, istedikleri sözkonusu “model”i şöyle anlattı:

Avrupa’da konkordato ilan eden bir firma, eğer konkordato talebi kabul edilirse devlet firmanın tüm mal varlığına -yani dükkanına, arabasına, evine- el koyarak, borçlarını üstleniyor, şirket sahibini de asgari ücretle maaşa bağlıyor. Mal varlığının karşılığı olarak devlet borçlarını ödüyor, alacaklılar mağdur olmadığı gibi piyasa işleyişi de normal şekilde devam ediyor. Konkordato süreci sonunda şirket bilançosunu borçlarını kapatmışsa, malları iade edilerek süreç tamamlanıyor. Böylece hem suistimallerin önüne geçilmiş oluyor hem de bir şirket yüzünden onlarca şirket zor durumda kalmıyor. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”