İçişleri'nden 1 Mayıs açıklaması: '145 kişiye yasal işlem yapıldı', 'herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı'...

İçişleri Bakanlığı, 1 Mayıs eylemleri nedeniyle toplam 145 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını açıklarken tüm etkinliklerde "herhangi bir olumsuzluk" yaşanmadığını belirtti.

İçişleri'nden 1 Mayıs açıklaması: '145 kişiye yasal işlem yapıldı', 'herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı'...

İçişleri Bakanlığı, 1 Mayıs dolayısıyla 67 ilde 138 etkinlik düzenlendiği bildirdi. Bakanlık etkinliklere katılan kişi sayısının ise 303 bin 640 olduğunu öne sürdü.

Bu etkinlikler dışında düzenlenen eylemlerin ise “korsan gösteri” olarak nitelendiği Bakanlık açıklamasında bu eylemlere katılan toplam 145 şahıs hakkında yasal işlem yapıldığı aktarılırken şunlar kaydedildi:

“1 Mayıs 2019 günü Şanlıurfa ilinde düzenlenen etkinliklere katılmak üzere Kahramanmaraş ilinden yola çıkan vatandaşlarımızı taşıyan otobüsün kaza yapması sonucunda 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 15 vatandaşımız ise yaralanmıştır. Kazada vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu üzücü olayın dışında ülke genelindeki etkinliklerde yaralanan vatandaşımız ve güvenlik görevlimiz bulunmamaktadır.”

Aynı açıklama içerisinde “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde gerçekleşen tüm etkinlikler güvenli bir ortam içerisinde tamamlanmış ve herhangi bir olumsuzluk yaşanmamıştır.” denildi.