İçişleri Bakanlığı, kendisiyle çalışan derneği 'terör' iltisaklı ilan etti

İçişleri Bakanlığı, devletle göçmenlik hususunda birçok projede işbirliği yapan Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği'ni (SGDD); MLKP, DHKP-C, PKK ve 'FETÖ' ile bağlantılı ilan etti.

İçişleri Bakanlığı, kendisiyle çalışan derneği 'terör' iltisaklı ilan etti

Türkiye’de mültecilerle ilgili çalışan en büyük dernek olan ve devlet ile onlarca projede işbirliği yapan Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD), İçişleri Bakanlığı tarafından “terör iltisaklı” ilan edildi. Yıllardır İçişleri Bakanlığı’yla iltisaklı olan dernek, yine Bakanlığın kararıyla “terör” iltisaklı oldu.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre; İçişleri Bakanlığı, son olarak devletle birçok projede ortak çalışan, Türkiye’nin mültecilerle ilgili en büyük derneği olma özelliği taşıyan, yurtdışında da UNICEF’ten BM’ye kadar bütün büyük organizasyonlarla işbirliği bulunan SGDD için kullandı.

EMNİYET’TEN GELEN DEĞERLENDİRME

İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık Daire Başkanlığı, Türkiye vatandaşlığına geçmek isteyen bazı dernek yöneticilerinin talepleri konusunda Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bilgi istedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen yazıda, bu kişilerin çalıştıkları kuruluşlar değerlendirildi. Yazıda, Concern Worldwide adlı kuruluşun yöneticilerinin THKP-C, devrimci-sol örgütleri ile iltisaklı olabileceği kaydedildi. Uluslararası Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi Derneği’nin KHK ile kapatıldığı ancak faaliyetlerini UDAK isimli dernekte sürdürdüğü, çalışanlarının PKK ile iltisaklı olabileceği ifade edildi.

Yazıda, American Bar Assocation için de “yöneticilerinin organize suç örgütünde faaliyet gösteren şahıslarla iltisaklı olabileceği” tespiti yapıldı.

Uluslararası İlişkiler İçin Ulusal Demokratik Enstitü yöneticilerinin ‘FETÖ’ doğrultusunda faaliyet gösteren Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile, Uluslararası Kurtarma Komitesi isimli kuruluşun yöneticilerinin de ‘FETÖ’ ile iltisaklı olduğu kaydedildi.

SGDD’DE HEPSİ BİRDEN

Yazıda, SGDD için, “Kuruluş yöneticilerinin çoğunluğunun bölücü terör örgütleri PKK/KCK, sol tandanslı MLKP, DHKP, TDKP terör örgütlerine, ‘FETÖ’-PDY ve misyonerlik ajanlık faaliyeti içerisindeki şahıslarla iltisaklı olabileceği” ifadeleri yer aldı.

ALANINDAKİ EN BÜYÜK DERNEK

Bu tespit doğrultusunda İçişleri Bakanlığı, söz konusu derneklerde çalışanların vatandaşlık başvurularını reddetti. Bu isimlerden birinin avukatı İrem Esra Kömürcü, konuyu yargıya taşıyarak, bakanlık işleminin iptalini istedi. İçişleri Bakanlığı, mahkemeye gönderdiği savunmada, emniyetten gelen bilgiyi yineleyerek, talebin reddedilmesi gerektiğini bildirdi.

SGDD, 20 yılı aşkın süredir mülteci alanında çalışıyor. Bin 700 çalışanı bulunan ve birçok projede devletle ortak hareket eden SGDD, 2017’de Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile de işbirliği protokolü imzaladı. Protokol doğrultusunda yapılan işbirliği bir yıl süreyle devam etti. Protokolle ilgili bilgiler halen İçişleri Bakanlığı’nın web sayfasında yer alıyor.

Basın Yayın Genel Müdürlüğü ile de işbirliği protokolü bulunan SGDD’nin Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte yürüttüğü Göçmen Sağlığı Merkezi projesi de devam ediyor.