İçişleri Bakanı Soylu'dan 'İstanbul' açıklaması: Ben böyle seçim görmedim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iş adamlarıyla katıldığı iftar programında konuştu.

İçişleri Bakanı Soylu'dan 'İstanbul' açıklaması: Ben böyle seçim görmedim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) iftar programında konuştu.

Soylu, konuşmasında son 6-7 yılda Türkiye’nin çok badireler atlattığını dile getirerek bunun bedelini en çok iş insanlarının ödediğini söyledi.

İstanbul seçimlerine değinen Soylu “İstanbul bir uçtan alıp bir uca vermemelidir. İstanbul rövanşizmi kaldıramaz. Allah nasip etmesin, böyle bir şey olduğu andan itibaren bu sözlerimi hatırlamanızı isterim. İstanbul’u Tayyip Erdoğan kazandığı zaman ‘Başı açıklar otobüse binemeyecek. İstanbul haremlik selamlık olacak’ denmişti. Tayyip Erdoğan felsefesiyle İstanbul’da kimsenin kimsenin inancına, mezhebine, etnik kökenine, siyasi düşüncesine bakılmadı. Herkes kendisini özgürce ifade etti.” ifadelerinde bulundu.

‘BEN BÖYLE SEÇİM GÖRMEDİM’

23 Haziran’ın normal bir seçim olmadığını dile getiren Soylu, normal gibi gösterenlerin ABD’nin not almasına, ekonomik operasyonlara ve belli çevrelerin medyasına bakması gerektiğini söyleyerek şu sözlere yer verdi:

“Ben böyle bir seçim görmedim. Binali ağabeyin 100’e yakın sandıktaki oyunu rakibine yazmışlar. Bunun tesadüf olması mümkün değildir. 29 bin farklık oyun 13 bine düştüğü hiçbir seçim görmedik. Aslında yapılan Türkiye’nin seçim sistemini lekelemeye çalışan bir anlayışı ortaya koymaktır. Bizim milletimiz çok partili siyasi hayata geçtikten sonra seçimleri dünyaya nazire edercesine gerçekleştirmiştir. Bunu çok başarılı bir şekilde yapmıştır. Bir haksızlıkla karşı karşıya kalan birisi varsa o da Binali ağabeydir.”

’23 HAZİRAN YAPILAN EKSİKLİKLERİN GÜNDEME GETİRİLECEĞİ TARİH DEĞİLDİR’

İçişleri Bakanı Soylu, muhalefetin 23 Haziran’ı siyasi çatışmanın ve ideolojik kamplaşmanın merkezi haline getirmesinden endişelendiğini ifade etti.

23 Haziran için birlik ve beraberlik çağrısı yapan Soylu, “23 Haziran küslüklerin, yapılan eksikliklerin gündeme getirileceği bir tarih olmamalıdır. 23 Haziran’dan sonra her şey yüksek sesle de alçak sesle de konuşulabilir ama 23 Haziran değil. Özellikle bu topluluk için söylüyorum. Türkiye’nin yarınlarına yönelik bir adımı hep birlikte başkalarının engellemesinin önüne geçeceğimiz bir tarihtir 23 Haziran. Türkiye’yi siyasi ve ideolojik kamplaşmasının merkezi haline getirmeye fırsat vermeyelim. İstanbul bizim için başka bir şehirdir.” şeklinde konuştu.