İçişleri Bakanı Soylu 'durdurun' talimatı verdi: Polisler kapısından döndü

Hakkında gözaltı kararı çıkarılan TRT Haber Sunucusu Erhan Çelik'in evine giden polislerin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla gözaltı işlemi uygulanmaksızın geri döndüğü ileri sürüldü.

İçişleri Bakanı Soylu 'durdurun' talimatı verdi: Polisler kapısından döndü

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin görüntülerin TRT 1 Ana Haber’de sansürsüz yayımlanması nedeniyle TRT çalışanlarına yapılan operasyonun Emniyet’e gelen “siyasi müdaheyle” yarıda kesildiği ileri sürüldü.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, hakkında savcılığın gözaltı kararı çıkardığı dönemin TRT Haber sunucusu Erhan Çelik’in evine giden polislerin, doğrudan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Emniyet’i aramasıyla geri çekildiği iddia edildi.

Bakan müdahalesinin ardından soruşturma savcısı Adem Akıncı, Erhan Çelik ile ilgili Emniyet’e “çok ivedi” yazı göndererek, “İlgili yazımızın işlemsiz olarak bu aşamadan sonra herhangi bir işlem yapılmaksızın olduğu haliyle başsavcılığımıza gönderilmesini” istedi.

Erhan Çelik’in de aralarında bulunduğu 4 kişiye bu nedenle gözaltı işlemi yapılmazken, kameraman ve montajcının aralarında olduğu alt düzeydeki 6 çalışan bir gece gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

GÖRÜNTÜLERİ SANSÜRSÜZ YAYIMLAMIŞLARDI

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, 19 Aralık 2016’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde bir sergi sırasında polis Mehmet Mert Altıntaş tarafından vurulmasına ilişkin görüntülerin aynı akşam TRT 1 Haber’de sansürsüz yayımlanmasına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada 17 Temmuz’da operasyon yapılmış, 6 TRT çalışanı gözaltına alınmıştı.

‘EVDE OLMADIĞINA DAİR TUTANAK TUTULDU’

İddiaya göre operasyon kapsamında şüpheliler arasında yer alan Erhan Çelik’in de İstanbul’daki evine giden polisler, içeri girdiği sırada Ankara Emniyeti’nden telefon geldi. Ankara Emniyeti’nde görevli üst düzey polis şefi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun aradığını, operasyonu durdurmalarını ve gözaltı işlemini yapmamalarını söylediğini iletti. Görevli polisler ise “Eve girdik, operasyonu tamamlamadan çıkamayız” yanıtını verince, karşıdaki Emniyetçi “o zaman tutanak tutun çıkın” dedi. Polisler, Çelik’in evde olmadığına ilişkin tutanak tutup buradan ayrıldı.

SAVCIDAN ‘İŞLEM YAPMADAN GÖNDERİN’ TALİMATI

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı, İstanbul Anadolu Savcılığı’na 17 Temmuz tarihli “çok ivedi” ibareli bir yazı yazarak Çelik’e yönelik gözaltı yapılması talimatını geri çekti. Çelik’in gözaltına alınmasına ilişkin savcılığın 16 Temmuz’daki talimatına işaret edilen yazıda, “İlgili yazı ile yakalanarak gözaltına alınması istenilen Erhan Çelik isimli şahsın belirtilen adreste bulunamadığı yönünde kolluk görevlileri tarafından bilgi verildiği, buna ilişkin tutanak tutulduğu öğrenilmiş olmakla, ilgili yazımızın işlemsiz olarak bu aşamadan sonra herhangi bir işlem yapılmaksızın olduğu haliyle başsavcılığımıza gönderilmesi hususunda gereğini rica ederim” denildi.