İBB Sözcüsü: İmamoğlu'na galiz küfür ve hakaretler ettiler, onurlu şekilde istifa etmeliydiler

İBB Sözcüsü Murat Ongun, Medya A.Ş'de işten çıkarılanlarla ilgili konuştu: "Galiz hakaretleri yapan, küfürleri edenlerin onurlu bir şekilde istifa etmeleri gerekirdi"

İBB Sözcüsü: İmamoğlu'na galiz küfür ve hakaretler ettiler, onurlu şekilde istifa etmeliydiler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Medya A.Ş. personeli 50 kişi, önceki gün işten çıkartıldı. İBB, iş akdi feshedilen kişilerin tek tek aranarak, durumun bildirildiğini belirtmişti.

Görevinden alınıp işten çıkarılan bir grup İBB önünde basın açıklaması yaptı. İBB’nin Saraçhane’de bulunan yönetim binası önünde toplanan grup adına Mihraban Çetinel basın açıklamasını okudu. Çetinay, “Bizleri ‘bankamatik çalışanı’ veya ‘trol’ olarak nitelendirenlere de hukuki gerekenin yapılacağını söylemek istiyoruz” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Danışmanı ve Basın Sözcüsü Murat Ongun ise işten çıkarmaların birkaç boyutunun olduğunu söyledi. İşten çıkarılan kişilerin İmamoğlu için ‘terörist’, ‘vatan haini’, ‘FETÖ’cü’, ‘proje’, ‘hırsız’, ‘yalancı’, ‘ahlaksız’ şeklinde hakaretlerde bulunduğunu ifade eden Ongun, “Ama en önemlisi milletimize. Millete küfür eden belediye çalışanları var. Bu galiz hakaretleri yapan, küfürleri eden İBB ve iştiraklerinde çalışan bir kısım kişinin yönetim değişikliği ile onurlu bir şekilde istifa etmeleri gerekirdi. Onurlu bir davranış göremedik” dedi.

“WHATSAPP GRUPLARINDA EN AĞIR KÜFÜRLER”

“Ne yazık ki, daha birkaç hafta önce seçilmiş belediye başkanına hakaret edenler bugün mağduriyetten bahsediyor” diyen Murat Ongun şöyle devam etti:

“Medya AŞ’deki işten çıkartmaların birkaç boyutu var. En önemlisi mesleki yeterlilik. İşin ehli tarafından yapılması. Daha sonra seçime birkaç gün kala yapılan yüklemeler var, etik değil. Bir diğer öne çıkan husus ise, görevi millete hizmet etmek iken, hakaret etmeyi tercih edenlerle ilgili. Terörist, fetişist, vatan haini, FETÖ’cü, proje, hırsız, yalancı, ahlaksız gibi listeyi uzatmam mümkün. Hatta Whatsap gruplarında edilen sesli sessiz en ağır küfürleri de söyleyebilirim. Edilen bedduları da…Kime? En çok Ekrem İmamoğlu’na. CHP’ye, İYİ Parti’ye, HDP’ye, Saadet Partisi’ne ve liderlerine. CHP İl Başkanı’na. Ama en önemlisi milletimize. Millete küfür eden belediye çalışanları var.”

“BAŞKA İŞTİRAKLERE SÜRÜLENLER OLDU”

“Bu galiz hakaretleri yapan, küfürleri eden İBB ve iştiraklerinde çalışan bir kısım kişinin yönetim değişikliği ile onurlu bir şekilde istifa etmeleri gerekirdi.” diyen Ongun, “Onurlu bir davranış göremedik. Ne yazık ki, daha birkaç hafta önce seçilmiş belediye başkanına hakaret edenler bugün mağduriyetten bahsediyor. Asıl mağduriyeti, aynı yönetimin değişen genel müdürlerinde yaşadılar. Tazminat almasınlar diye başka iştiraklere sürülenler oldu. Ahlaksız görevlere. Uzaklaştırılanlar ve istifa sürecine sürüklenenler oldu. Biz böyle yapmadık. Tüm yasal haklarını koruyarak, yolumuzu ayırdık. Bundan sonraki mesleki yaşamlarında başarılar dilerim.” ifadelerini kullandı.