İBB meclisinden İmamoğlu'na 700 milyon lira borçlanma yetkisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Ekrem İmamoğlu'na 700 milyon lira borçlanma yetkisi verildi.

İBB meclisinden İmamoğlu'na 700 milyon lira borçlanma yetkisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mali Hizmetler Daire Başkanlığı Finansman Müdürlüğü, meclisten borçlanma yetkisi verme talebinde bulundu.

Borçlanma talebinde 2019 yılı bütçe gider kalemlerinde önemli tasarruflar sağlanması ve bazı harcamaların ötelenmesine rağmen toplam yıllık giderlerin 22 milyar TL seviyesinde kalacağını, bütçelenen toplam gelirlerin ise 17 milyar seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüldüğünü belirtildi.

‘SEÇİM ÖNCESİNDEN KALAN 4 MİLYAR TL BORÇ’

Maaş, iç-dış borç, vergi, kamulaştırma gibi masraflardan oluşan 850 milyon TL’yi aşan sabit zaruri giderler borçlanmaya ihtiyaç duyulduğu vurgulanan talepte, “Seçim öncesinden kalan vadesi geçmiş borçların oluşturduğu 4 milyar TL’yi aşan tutarın kısmen de olsa ödenebilmesi amacıyla yurt içi bankalardan kaynak teminine ihtiyaç duyulmaktadır. Önemli oranda borç yükü ile karşı karşıya olan belediyemiz gerekli ödemeleri yapabilmek için yurt için bankalardan kaynak teminine gidilmesi düşünülmektedir” denilerek yurt içi bankalardan toplam 700 milyon lira borçlanma yetkisi verilmesini istedi.

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Belediyenin talebine ilişkin teklif, Plan Bütçe Komisyonunda olumlu bulunarak rapor haline getirildi ve Meclis’e havale edildi. Meclis toplantısında yapılan oylamada, meclis üyelerinin oy birliğiyle İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na borçlanma yetkisi verilmesini kararlaştırdı.

İmamoğlu, aldığı bu yetki ile yurt içi bankalardan 700 milyon lira borçlanma yapabilecek. Bununla birlikte İmamoğlu’na İBB Meclisi ikinci borçlanma yetkisi vermiş oldu.

Temmuz ayında İBB Meclisi tarafından İmamoğlu’na nakit ihtiyacının karşılanması ve projelerin finansmanında kullanılmak için yurt içi bankalardan 1 milyar 525 milyon lira borç alma yetkisi vermişti.